Prymula požádal lékaře, aby mlčeli. Není to chřipečka, napsal

Ministr zdravotnictví Roman Prymula po jmenování do funkce napsal lékařům dopis, v němž je požádal, aby se ke koronaviru nevyjadřovali. Napsal jim také, že covid-19 není obyčejná "chřipečka".

Roman Prymula
doporučujeme

"Někteří z nás z různých důvodů toto onemocnění podceňují, všechna fakta však ukazují, že to běžná 'chřipečka' skutečně není," napsal podle Novinek lékařům Prymula.

Ke koronaviru se dlouhodobě vyjadřují lékaři, jejichž primárním oborem není virologie, infektologie ani epidemiologie. Ministr je proto požádal, aby se zdrželi dalších vyjádření.

"Ať máte motivaci jakoukoliv, prosím zdržte se těchto vyjádření aspoň nyní, kdy si i každý laik s kalkulačkou snadno spočítá, kam se v horizontu jednoho měsíce můžeme dostat," napsal.

"Když nic nebudeme dělat, šíření totiž bude exponenciální, a ne lineární, jak si někteří možná myslí," uvedl dále Prymula s tím, že polovina populace je vyděšená, ta druhá ale naopak situaci podceňuje a v covidu riziko nespatřuje.

"Bez vás ale tuto situaci nezvládneme a nezvládnu ji ani já, a proto vás žádám o vaši podporu," uvedl závěrem Prymula.

Covid opravdu není "chřipečka"

Na dezinformaci, že covid je podobná nemoc jako chřipka, EuroZprávy.cz upozorňují dlouhodobě. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) každoročně onemocní chřipkou až 55 milionů Američanů a až 63 000 nemocných zemře. V případě loňské sezóny hovoříme podle statistik CDC o 34 milionech nakažených, 350 000 hospitalizovaných a 20 000 mrtvých s chřipkou. 

Z celosvětového pohledu zemře podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně až 650 000 lidí s chřipkou, počet nakažených pak stoupá až do stovek milionů. Je ale nadmíru nutné upozornit na zásadní fakt. Bilance infikovaných chřipkou je odhadem všech nemocných, kdy většinou mluvíme o maximálním odhadu, tedy nejvyšší možné hranici, která ale nemusí odpovídat realitě.

Naopak údaje o covid-19 se týkají pouze skutečně diagnostikovaných pacientů, přičemž je známo že nemoc lze prodělat i bez příznaků a některé země nemocné netestují či správně neevidují. Koronavirem tak může být nakaženo několikanásobně více lidí, stejně tak mu mohlo i mnohem více lidí podlehnout.

Na základě statistik tedy zdánlivě nelze nemoci srovnávat, neboť k jejich výpočtu jsou pokaždé využita jiná data. Pokud bychom ale srovnání provedli i přesto, z globálního hlediska oproti 650 000 zemřelých s chřipkou ročně zde máme k dnešnímu dni přes milion zemřelých s covidem za 3/4 roku. V případě pouze Spojených států jde o porovnání 20 000 mrtvých s chřipkou v loňské sezóně oproti 209 000 mrtvých s covidem jen letos.

Podle červnové analýzy Kolumbijské univerzity, na kterou upozornil magazín National Geographic, připadá na 100 000 nakažených chřipkou 1 až 10 zemřelých. U covidu-19 se toto číslo pohybuje mezi 500 až 1000 zemřelých. Covid tak může být 50 až 100 krát více smrtící, než chřipka. Střízlivější odhady hovoří o desetinásobku, zpráva SZÚ z jara o 30 až 40 násobku.

Šíření viru a jeho smrtnost ale nejsou jediné problémy, které s sebou covid přináší. The Wall Street Journal už dříve upozornil, že průměrná doba hospitalizace dospělého člověka s chřipkou je 3,6 dne. Lidé, kteří na covid-19 zemřeli, v nemocnicích strávili v průměru 12 dní, z toho 9 dní na jednotce intenzivní péče (JIP) a 10 dní napojení na plicní ventilátory. V případě přeživších jde o 17 dní v nemocnici, 14 na JIP a 11 dní na ventilátoru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Restrikce nejsou dodržovány. Prymula naznačil, že přijdou další opatření…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) naznačil, že mohou přijít další, přísnější opatření k…

Koronakrize se v ČR zhoršuje. Dnes další rekord v počtu nakažených, denně…

20.10.2020 19:42 V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet…

Aplikace eRouška byla aktualizována, nová verze má být přesnější

20.10.2020 13:57 Aplikace eRouška zaznamenávající kontakty s nakaženými covidem-19 by měla být po aktualizaci…

Plicní ventilátory pro nouzové použití: CoroVent dostane českou registraci…

20.10.2020 11:46 Plicní ventilátory CoroVent vyvinuté na jaře s pomocí peněz českých dárců by podle ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama