Prymula se zesměšnil, důvěra v omezení utrpěla ránu, hodnotí komentátoři

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se zesměšnil a selhal v úkolu přesvědčit veřejnost o nutnosti dodržovat opatření proti koronaviru. Situace, v níž ho zachytily fotografie zveřejněné v deníku Blesk, podpořila názory lidí, kteří omezení odmítají. Píšou to dnes v komentářích české deníky, v souvislosti s Prymulovým chováním také zmiňují papalášství.

Snímek z tištěného deníku Blesk, který zachytil ministra Prymulu vycházejícího z restaurace
doporučujeme

Pro premiéra Andreje Babiše (ANO) je Prymulovo odvolání důležité také kvůli důvěře v celé jeho vládnutí, protože se blíží sněmovní volby, připomněla v komentáři Mladá fronta Dnes (MfD).

Deník Blesk v pátek zveřejnil fotografie Prymuly odcházejícího bez roušky v noci z restaurace, která měla být v tu dobu podle vládního nařízení zavřená. Prymula sám přitom opatření týkající se i povinného nošení roušek vyhlašoval a opakovaně žádal lidi, aby je dodržovali. Ministr uvedl, že žádné opatření proti koronaviru neporušil, a odmítl rezignaci, ke které ho Babiš vyzval. Premiér proto navrhl Prymulovo odvolání prezidentu Miloši Zemanovi, který ale rozhodnutí odložil na příští týden.

"Sólokapr, ztráta důvěry, ostuda," shrnuje situaci komentář v deníku Právo. Lidé podle něj nejsou schopni politikům odpustit, pokud se zesměšní. Věc je vodou na mlýn popíračům nákazy, důvěru ale ztratil hlavně sám ministr, uvedl. "Prymula žádná další opatření ohlašovat nemůže," konstatuje komentátor. Prymulovo sebeznemožnění je přitom podle něj "obrovskou ztrátou", a pokud si má vláda zachovat zbytky respektu, musí ministr ve funkci skončit co nejdřív. "Délka rekonvalescence bude záviset na výběru terapeuta, rozuměj nového ministra," uzavírá deník.

Podle komentátora Lidových novin (LN) může mít Prymulovo počínání neblahý dopad na situaci v celé společnosti. "Jak říká staré rčení - příklady táhnou, a tenhle potáhne obzvlášť. Části lidí se teď budou zdát omezení, která Prymula vyhlašoval, zbytečná. Pro další bude zase Prymulovo počínání znakem papalášství, toho, že 'ti nahoře' si mohou dovolit cokoliv," píše deník.

Hrozí tak podle komentáře, že lidé začnou vládní opatření proti koronaviru ve větší míře obcházet, a to pak může vést k prodloužení a zpřísnění opatření. "Vzhledem k tomu, že jeden den restrikcí stojí naši ekonomiku odhadem přes miliardu korun a že s prodlužujícími se omezeními přijde o místa víc lidí, můžeme konstatovat, že Prymulova večeře tak byla tou nejdražší v české a možná i světové historii vůbec," doplňuje komentátor.

Prymula sice podle komentáře v MfD nezpůsobil žádnou tragédii, ale selhal v úkolu přesvědčit národ o potřebě dodržování opatření. A to je podle komentátora neoddělitelnou součástí cesty Česka z epidemie koronaviru.

Odvolání ministra je podle MfD pro Babiše nezbytné také kvůli blížícím se volbám. "Důvěra ve vládu klesá, v nedávných volbách oslabila, ČSSD a KSČM jsou úplně na kolenou, naopak se šikuje a sílí opozice. A za necelý rok jsou sněmovní volby, které budou o tom, jak kabinet zvládl covidovou krizi. Je evidentní, že tu Babiš v tuto chvíli hraje o celou svou příští politickou existenci. Tak důležitý symbol, jako je nedůvěryhodný generál jeho armády, nemohl premiér podcenit," píše komentátor deníku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koordinátor testování na covid Hajdúch rezignoval. Nechce krýt politická…

01.12.2020 14:52 Aktualizováno Národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu…

Hygienický superúřad by měl obrovské pravomoci. Jak z Orwellova románu,…

01.12.2020 14:40 Aktualizováno Zástupci opozičních STAN, TOP 09 a KDU-ČSL kritizují to, že by novela zákona o veřejném zdraví dala…

Tempo šíření covidu v Česku dál zpomaluje, ubývá i hospitalizovaných

01.12.2020 07:15 Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku i v pondělí dál zpomaloval. Přibylo 3572 nakažených,…

Od soboty budou s testem možné návštěvy v sociálních zařízeních

30.11.2020 21:47 Aktualizováno Návštěvy v sociálních zařízeních budou možné od soboty 5. prosince, a to s antigenním testem na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama