Prymula se zesměšnil, důvěra v omezení utrpěla ránu, hodnotí komentátoři

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se zesměšnil a selhal v úkolu přesvědčit veřejnost o nutnosti dodržovat opatření proti koronaviru. Situace, v níž ho zachytily fotografie zveřejněné v deníku Blesk, podpořila názory lidí, kteří omezení odmítají. Píšou to dnes v komentářích české deníky, v souvislosti s Prymulovým chováním také zmiňují papalášství.

Snímek z tištěného deníku Blesk, který zachytil ministra Prymulu vycházejícího z restaurace

Pro premiéra Andreje Babiše (ANO) je Prymulovo odvolání důležité také kvůli důvěře v celé jeho vládnutí, protože se blíží sněmovní volby, připomněla v komentáři Mladá fronta Dnes (MfD).

Deník Blesk v pátek zveřejnil fotografie Prymuly odcházejícího bez roušky v noci z restaurace, která měla být v tu dobu podle vládního nařízení zavřená. Prymula sám přitom opatření týkající se i povinného nošení roušek vyhlašoval a opakovaně žádal lidi, aby je dodržovali. Ministr uvedl, že žádné opatření proti koronaviru neporušil, a odmítl rezignaci, ke které ho Babiš vyzval. Premiér proto navrhl Prymulovo odvolání prezidentu Miloši Zemanovi, který ale rozhodnutí odložil na příští týden.

"Sólokapr, ztráta důvěry, ostuda," shrnuje situaci komentář v deníku Právo. Lidé podle něj nejsou schopni politikům odpustit, pokud se zesměšní. Věc je vodou na mlýn popíračům nákazy, důvěru ale ztratil hlavně sám ministr, uvedl. "Prymula žádná další opatření ohlašovat nemůže," konstatuje komentátor. Prymulovo sebeznemožnění je přitom podle něj "obrovskou ztrátou", a pokud si má vláda zachovat zbytky respektu, musí ministr ve funkci skončit co nejdřív. "Délka rekonvalescence bude záviset na výběru terapeuta, rozuměj nového ministra," uzavírá deník.

Podle komentátora Lidových novin (LN) může mít Prymulovo počínání neblahý dopad na situaci v celé společnosti. "Jak říká staré rčení - příklady táhnou, a tenhle potáhne obzvlášť. Části lidí se teď budou zdát omezení, která Prymula vyhlašoval, zbytečná. Pro další bude zase Prymulovo počínání znakem papalášství, toho, že 'ti nahoře' si mohou dovolit cokoliv," píše deník.

Hrozí tak podle komentáře, že lidé začnou vládní opatření proti koronaviru ve větší míře obcházet, a to pak může vést k prodloužení a zpřísnění opatření. "Vzhledem k tomu, že jeden den restrikcí stojí naši ekonomiku odhadem přes miliardu korun a že s prodlužujícími se omezeními přijde o místa víc lidí, můžeme konstatovat, že Prymulova večeře tak byla tou nejdražší v české a možná i světové historii vůbec," doplňuje komentátor.

Prymula sice podle komentáře v MfD nezpůsobil žádnou tragédii, ale selhal v úkolu přesvědčit národ o potřebě dodržování opatření. A to je podle komentátora neoddělitelnou součástí cesty Česka z epidemie koronaviru.

Odvolání ministra je podle MfD pro Babiše nezbytné také kvůli blížícím se volbám. "Důvěra ve vládu klesá, v nedávných volbách oslabila, ČSSD a KSČM jsou úplně na kolenou, naopak se šikuje a sílí opozice. A za necelý rok jsou sněmovní volby, které budou o tom, jak kabinet zvládl covidovou krizi. Je evidentní, že tu Babiš v tuto chvíli hraje o celou svou příští politickou existenci. Tak důležitý symbol, jako je nedůvěryhodný generál jeho armády, nemohl premiér podcenit," píše komentátor deníku.

Data ukazují, jak dobře chrání očkování proti covidu

27.10.2021 14:19 Mezi lidmi, kteří byli očkovaní proti covidu-19, byla za celý říjen zhruba čtvrtina nákaz proti…

Tripartita nechce restrikce pro neočkované zaměstnance

27.10.2021 14:09 Aktualizováno Sociální partneři i zástupci vlády odmítli na dnešním mimořádném jednání tripartity uložení…

Počet nakažených skokově roste. Přibylo více než 6000 lidí s covidem

27.10.2021 09:47 Aktualizováno V úterý v Česku přibylo 6274 potvrzených případů covidu-19, téměř dvakrát více než před týdnem.…

Koalice Spolu: Pojišťovny by kvůli očkování měly oslovit rizikové skupiny

26.10.2021 18:33 Pro zrychlení očkování proti covidu-19 by měly zdravotní pojišťovny rozeslat rizikovým skupinám…

V Česku jde o epidemii neočkovaných, konstatoval ministr Vojtěch

26.10.2021 14:55 Aktualizováno Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií…

Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno ze zdravotního…

26.10.2021 12:52 Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, i když…

Výskyt respiračních infekcí podle Svrčinové stoupá týdně asi o 10 procent

26.10.2021 12:46 Výskyt akutních respiračních infekcí či chřipkových onemocnění se nyní zvyšuje asi o deset procent…

Hygiena a policie chystají na příští týden rozsáhlé kontroly dodržování…

26.10.2021 12:13 Hygienici společně s policisty chystají v příštím týdnu rozsáhlé kontroly dodržování opatření proti…

V pondělí přibylo přes 4200 nakažených, v nemocnicích je více než 1000 lidí

26.10.2021 09:16 Aktualizováno V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o…

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Související:

Právě se děje

reklama