Psychiatr varoval před konspiracemi o covidu. Počet lidí s depresí a úzkostí stoupá

Ve společnosti je nyní patrný nárůst depresivních a úzkostných stavů. Podíl na tom mají obavy z nemoci covid-19 a případné nákazy i zavedená restriktivní opatření, která způsobují izolaci, řekl dnes v pořadu Partie televize Prima ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl. "Nárůst velké deprese je trojnásobný, nárůst sebevražedných myšlenek je trojnásobný, nárůst úzkostí je dvojnásobný," řekl psychiatr.

Höschl varoval před přehnanou informovaností o pandemii koronaviru. Lidé by podle něj měli zprávy čerpat ze seriozních zdrojů a jen v omezených časech, aby informacemi nebyli přehlceni. Zároveň doporučil nepodléhat konspiračním teoriím a vyvarovat se neustálého sledování dění ohledně nemoci a souvisejících ekonomických dopadů. Pro zachování duševní rovnováhy psychiatr dále doporučil udržování denního řádu a to, aby se lidé věnovali věcem, které je těší. "Dvojnásobně doporučeníhodný je pohyb na čerstvém vzduchu a humor," doplnil.

To, že na úzkostné nálady ve společnosti mají vliv restriktivní opatření, potvrdil i ekonom Vladimír Pikora. Vláda by proto měla vrátit veřejnosti důvěru a zamezit permanentnímu strachu. "Jakmile se bude pořád mluvit o tom, že je tolik a tolik mrtvých a tolik a tolik nakažených, tak to je cesta, aby všichni zůstali doma, a když zůstanou doma, tak se zvýší psychické problémy a nebudeme prodávat a budou ekonomické problémy," řekl. Upozornil, že nyní se snižuje nejen spotřeba, ale i výroba.

Pikora rovněž upozornil na měnící se chování spotřebitelů, které může mít zásadní dopad na provozovatele malých kamenných obchodů v budoucnu. "Mnozí lidé už do kamenných obchodů chodit nebudou," řekl. Zákazníci si zvykají na nakupování přes internetové obchody. Jak velký objem zákazníků kamenné prodejny ztratí, bude podle ekonoma záviset na tom, kdy se provozovny znovu otevřou.

Související

Univerzita Karlova

Rozbroje na UK: Výzva kolegů je spíš politický než odborný názor, tvrdí lékaři

Lékaři a další odborníci z několika fakult Univerzity Karlovy (UK) se ohradili proti prohlášení jedenácti svých kolegů z UK k epidemii covid-19, v němž vyzvali k uvolňování opatření, protože může mít dopady na zdraví lidí i ekonomiku. Podle vyjádření zástupců lékařské fakulty v čele s děkanem Aleksi Šedem jde u nich o politický názor spíš než o odborný.
Ilustrační foto

Neshody na UK. Lékaři se ohradili proti prohlášení některých kolegů

Lékaři z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK) se ohradili proti prohlášení jedenácti svých kolegů z UK k epidemii covid-19 v než vyzvali k uvolňování opatření, protože může mít dopady na zdraví lidí i ekonomiku. Podle vyjádření zástupců lékařské fakulty v čele s děkanem Aleksi Šedem jde u nich o politický názor spíš než o odborný.

Více souvisejících

Cyril Höschl (psychiatr) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři propašovali na web ČTK smyšlenou zprávu o atentátu na Pellegriniho

Zpravodajský web České noviny, který provozuje tisková agentura ČTK, se v úterý stal terčem hackerského útoku. Na stránkách se objevily smyšlené texty o údajném atentátu na nově zvoleného slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. Případem se zabývají příslušné úřady.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy