Psychiatři by uvítali, aby pojišťovny dál hradily péči na dálku

Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) by uvítala, kdyby zdravotní pojišťovny dál hradily pacientům péči na dálku, která byla zavedená v době pandemie nového typu koronaviru.

Ilustrační foto
doporučujeme

Mimořádná úhrada ale platí u největší pojišťovny VZP jen do konce června, ostatní pojišťovny ji ukončily už v květnu, informovala dnes v tiskové zprávě psychiatrická společnost. 

V době pandemie covidu-19 většina ambulancí jiných odborností omezila provoz až o desítky procent. Například praktický lékař sice podle jejich sdružení i na začátku epidemie zůstal v kontaktu průměrně s více než 50 pacienty denně, jen zhruba osm pacientů však přišlo přímo do ordinace. Ostatní obsloužil po telefonu nebo mailu.

Psychiatrické ambulance díky možnosti "návštěvy na dálku" ordinovaly v posledních měsících podle předběžného průzkumu Výboru Sekce ambulantní péče Psychiatrické společnosti ČLS JEP zhruba o pětinu víc než běžně. Asi 71 procent vyšetření v březnu bylo po telefonu, skypu nebo s využitím jiné technologie.

"Velkou výhodou bylo, že pacienti mohli napřímo kontaktovat lékaře, pokud jim bylo psychicky špatně. Zároveň mohl psychiatr aktivně kontaktovat své pacienty tak, aby jejich léčba nebyla přerušena," uvedl místopředseda ambulantní sekce společnosti Erik Herman. Průzkumy ukazují, že v době pandemie se s depresemi či úzkostmi potýkalo více lidí než před ní.

V roce 2018, z nějž pocházejí poslední dostupná data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, navštívilo psychiatrické ambulance 650.000 pacientů. Ordinace jsou plně vytížené a objednací doba činí dva až tři měsíce. Pacienti i lékaři by tak zachování distanční péče v odůvodněných případech uvítali.

"Výbor Psychiatrické společnosti ČLS JEP - na základě pozitivních zkušeností s distanční formou psychiatrických kontrol a krizových intervencí v době karanténních opatření v souvislosti s pandemií covid-19 - podporuje zavedení prvků telemedicíny do ambulantních psychiatrických služeb v indikovaných případech a za jasně definovaných podmínek jako jednu z možností hrazené ambulantní psychiatrické péče," sdělil předseda společnosti Pavel Mohr.

Sdružení ambulantních specialistů, do kterého psychiatři spadají, se podle společnosti snaží možnost úhrady této péče zařadit na jednání o úhradách zdravotní péče v příštím roce, které má skončit v pátek. Specialisté jsou spolu s nemocnicemi akutní a následné péče posledními třemi segmenty, kde zatím dohoda nebyla uzavřena.

Do psychiatrické péče plynou ročně asi tři až čtyři procenta zdravotnického rozpočtu, tedy kolem deseti miliard korun. S nějakým duševním onemocněním se podle statistik setkal každý pátý Čech, ani polovina nevyhledala odbornou pomoc.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pacientka nemocnice Trutnov má covid-19, ošetřoval ji nemocný lékař

07.07.2020 16:32 Při druhé vlně testování zdravotníků a pacientů na nákazu covid-19 v krajských nemocnicích v Jičíně…

Vojtěch odmítl, že by se covid-19 na Karvinsku šířil v komunitě

07.07.2020 12:45 Koronavirus se na Karvinsku masivně v komunitě nešíří, dopady na zdraví obyvatel jsou minimální.…

Vojtěch a Babiš jednali s odbory: Odměny dostanou všichni zdravotníci, ne…

07.07.2020 10:56 Odměny za dobu epidemie covidu-19 by měli dostat všichni zdravotníci, kteří byli v té době v…

V Česku přibylo 51 nových případů covidu-19, nejméně za dva týdny

07.07.2020 08:35 Za sváteční pondělí hygienici v Česku odhalili 51 nových případů koronaviru. Je to nejméně za víc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy