Psychiatrické nemocnice loni opustilo 1663 pacientů

Psychiatrické nemocnice loni podle ministerstva zdravotnictví opustilo 1663 dlouhodobě hospitalizovaných pacientů. Do péče je převzala Centra duševního zdraví, která se o ně starají v ambulancích nebo v jejich domácím prostředí. V ČR jich vzniklo díky dotacím EU na reformu psychiatrie 21.

Přidejte svůj názor 64 komentářů

Zdravotnictví
doporučujeme

Dalších devět ministerstvo podpoří z dotací, každé může získat na 18 měsíců provozu téměř 15 milionů korun, informovalo dnes v tiskové zprávě. Do budoucna jich má být až stovka.

"Služby poskytované Centry duševního zdraví, představují revoluční změnu v systému péče o osoby s duševním onemocněním. Významně zvyšují její kvalitu, protože péče jde nově za pacientem, který se může léčit ve svém domácím prostředí, a neztrácí tak kontakt s běžným životem," uvedl ministr Adam Vojtěch (za ANO).

Centra fungují v Praze, Brně, Havlíčkově Brodě, Přerově, Mladé Boleslavi, Strakonicích, Táboře, Plzni, Chebu, Karlových Varech, Hradci Králové, Trutnově, Pardubicích, Jihlavě, Opavě, Kroměříži a Uherském Hradišti. Prvním pěti letos skončila dotace na provoz z evropských fondů a nově ho hradí zdravotní pojišťovny. Podle České psychiatrické společnosti je jejich péče o pacienta asi o 300.000 korun ročně levnější než pobyt nemocného v psychiatrické nemocnici.

Podpora Center duševního zdraví je jedním ze základních kamenů reformy psychiatrické péče, na které ministerstvo začalo pracovat v roce 2013. Díky jejich péči nemusí pacienti zůstávat v psychiatrických nemocnicích, které budou postupně omezovat svou kapacitu. Cílem je jejich samostatné fungování a aktivní zapojení do společnosti včetně samostatného bydlení či práce.

Do psychiatrické péče plynou ročně asi tři až čtyři procenta zdravotnického rozpočtu, tedy kolem deseti miliard korun. S nějakým duševním onemocněním se podle statistik setkal každý pátý Čech, ani polovině se ale nedostalo odborné péče. Duševní poruchy a poruchy chování jsou druhým nejčastějším důvodem přiznání invalidního důchodu.

Loading...
Vstupte do diskuze (64)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opatření proti koronaviru? Je jediné řešení, říká český epidemiolog

26.02.2020 18:08 Aktualizováno Zatímco před týdnem byl koronavirus mimo Čínu spíše vzácností, dnes přibývá počet nakažených…

Kvůli koronaviru odmítají některé nemocnice v ČR dárce krve

26.02.2020 15:04 Aktualizováno Některé pražské nemocnice kvůli novému typu koronaviru odmítají dárce krve, kteří vycestovali mimo…

Babiš: Nemocnice mají mít zásobu roušek na čtyři měsíce dopředu

26.02.2020 13:56 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uložil nemocnicím, aby se kvůli nebezpečí koronaviru…

Nemocnice Pardubického kraje zaplatí rodině čtyři miliony

26.02.2020 09:16 Společnost Nemocnice Pardubického kraje se dohodla na smíru s 14 pozůstalými, kteří zažalovali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama