Rakovina plic ročně zabije přes 5 tisíc Čechů. Zachytit nádory včas má nový screening nemoci

Každý rok na ni zemře v Česku okolo 5 500 lidí. Řeč je o rakovině plic, která je největším zabijákem mezi nádorovými onemocněními. Většina z postižených lidí zemře jenom proto, že se na nemoc přišlo příliš pozdě. Rakovina plic totiž zpočátku nebolí a lidé často přijdou, až když plivou krev. Od příštího roku má pomoci s časným objevením nádoru nový screening.

Kouření, ilustrační fotografie

Nekouřila, jedla zdravě a chodila po horách, přesto se potýká s rakovinou plic. Lékařka Areta Elischerová se vymyká z obvyklých řad pacientů trpících touto nemocí. Odborník ji diagnózu potvrdil v červenci minulého roku. „Okamžitě po stanovení diagnózy jsem si uvědomila blízkost smrti, hodně jsem se uzavřela do sebe a přestala komunikovat s přáteli,“ popisuje novinářům.

Jejím pocitům se není proč divit. Rakovina plic je totiž mezi nádorovými onemocněními největším zabijákem. Včas pro operaci se objeví pouze patnáct procent nádorů a ročně rakovina plic zabije v Česku asi 5 500 lidí. Onemocnění rakovinou plic může navíc dlouhou dobu probíhat bez povšimnutí. To dokládá i příklad čtyřiapadesátileté Elischerové.

„Na jaře loňského roku jsem měla těžký zápal plic,“ vzpomíná. Sama si tedy naordinovala antibiotika a zůstala dva týdny na lůžku. Potom se vrátila zpět do práce. „Další dva měsíce jsem se ale stále necítila úplně dobře. Špatně se mi dýchalo, byla jsem hodně unavená,“ říká. Následně si nechala udělat sérii vyšetření plicní lékařkou a ta jí oznámila smutnou diagnózu.

Onemocnění probíhá dlouhou dobu bez povšimnutí, což je hlavní důvod, proč je tak nebezpečné. Ve většině případů se totiž odhalí až v pozdním stádiu. Navíc mohou být příznaky neurčité a projevují se jenom občas. Mezi nejčastější patří kašel, dušnost, bolesti na hrudi nebo hubnutí. Alarmujícím příznakem je vykašlávání krve.

„Největší problém je v tom, že rakovinou zasažené plíce nebolí. Takže když dotyčný kouří a kašle, přijde mu to zcela normální,“ říká novinářům lékařka a předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Vašáková.

Příliš pozdě na operaci lékaři objevili nádor i u Elischerové. „Operace už nebyla možná a v podstatě okamžitě jsem se začala léčit chemoterapií. Zároveň mi lékař udělal další testy, aby zjistil, zda nejsem vhodným kandidátem na imunoterapeutickou léčbu,“ vysvětluje. Bohužel rozbor ukázal, že nádorové biomarkery nejsou dostatečné, aby mohla být léčba hrazena pojišťovnou. „Já jsem ale s léčbou otálet nechtěla,“ říká pacientka. První část léčby si tedy zaplatila sama. Stála téměř sto tisíc korun. Nakonec jí další výklady pojišťovna po týdnech čekání uhradila.

Nemoc znamená obrovskou zátěž i pro celý stát. Výzkumníci odhadují náklady spojené s léčbou rakoviny plic v Evropě na tři miliardy eur ročně. Léčba karcinomu plic stojí tedy více než léčba rakoviny prsu, tlustého střeva a prostaty dohromady.

V boji má pomoci nový program screeningu

Ročně v tuzemsku přibude sedm tisíc lidí s rakovinou plic. Devět z deseti z nich kvůli akutnímu či pasivnímu kouření. Zemře jich 5 500 a osmdesát pět procent z nich jen proto, že se na výskyt nemoci přišlo pozdě. S těmito nepříznivými statistikami má zamávat pilotní program plošného screeningu těžkých kuřáků. Začít by měl již příští rok.

„Bude se týkat asi třiceti tisíc vysoce rizikových osob, mezi pětapadesáti a pětasedmdesáti lety, co vykouří alespoň jednu krabičku denně,“ přibližuje program Vašáková. Odborníci si od toho slibují zachycení nádorového bujení včas. „Předpokládáme, že nádor objevíme v první fázi u 650 z nich. Celkově by se screening mohl v budoucnosti týkat až 390 000 osob,“ dodává.

Podmínkou pro účast v pilotním programu je, aby kuřák kouřil minimálně dvacet let jednu krabičku denně. To znamená, že za život musel spotřebovat alespoň 146 tisíc cigaret. Najít pacienty, kteří splňují tyto podmínky, nebude podle lékařů těžké.

„Stále máme zhruba třetinu lidí, kteří jsou na tabáku velmi silně závislí nebo mají odkouřeno tolik, že jim tahle rakovina reálně hrozí,“ říká pro novináře ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik ČR Ladislav Dušek.

Tento program by měl také zkrátit dobu mezi objevením nádoru a začátkem léčby. Podle projektu Lucas, který cestu pacientů mapuje, začíná léčba průměrně po 26 dnech od objevení nádoru. Někdy až 43 dní po objevení. „Cílem je, aby se od okamžiku stanovení diagnózy do čtrnácti dnů sešel multidisciplinární tým a rozhodl, jaký postup je pro konkrétního pacienta nejvhodnější,“ sděluje Vašková.

Nejlepší prevencí je nekouřit

Nejlepší prevencí před rakovinou plic je nekouřit. Doporučuje se také vyhýbat se zakouřenému prostředí. Český občanský spolek proti plicním nemocem také doporučuje pravidelný pohyb. Dále je podle něj dobré provádět dechová cvičení, jíst zdravě, pít dostatek tekutin a relaxovat. „Pacient by při prvních příznacích měl navštívit svého praktického lékaře. Ten by ho při potvrzení obav měl poslat za pneumologem,“ uvádí plicní a praktický lékař Ján Dindoš na tiskové konferenci.

Výjimka se ale může stát. „Proč rakovina postihla právě mě, asi nikdy nezjistím, ale jediné vysvětlení, které mě napadá, je stres. Ten jsem nejen v práci zažívala denně,“ přemítá Areta Elischerová. Na jejím posledním CT vyšetření bylo vidět podle jejích slov viditelné zmenšení nádoru. „Pozitivní výsledky léčby jsou pro mě velkým povzbuzením. Je to nová naděje na budoucnost,“ uzavírá.

Čísla mohou mást. Situace není lepší než loni, počty nakažených jsou vyšší

01.08.2021 12:08 Od loňského března, kdy se v ČR potvrdily první nákazy novým typem koronaviru, se nemoc covid-19…

Babiš doufá, že dvoudenní volno po očkování dostanou i další zaměstnanci

01.08.2021 11:50 Vláda rozhodla o dvou dnech očkovacího volna jen pro zaměstnance organizací, které má ve své…

V Česku přibylo v sobotu 117 nově nakažených

01.08.2021 10:02 Nově potvrzených případů nemoci covid-19 v sobotu v Česku v mezitýdenním srovnání opět ubylo,…

CDC ruší PCR testy, šíří se českým internetem. Dezinformaci sdílí lékař i…

31.07.2021 22:01 Aktualizováno Českým internetem se šíří nová dezinformace. Ta tvrdí, že americké Centrum pro kontrolu a prevenci…

Vyšetřování ČOV zjistilo, že během letu do Tokia došlo k porušování…

31.07.2021 20:04 Vyšetřování průběhu charterového letu na olympijské hry, po němž měli někteří členové výpravy…

Návštěvníci pražské zoo se mohou nechat v areálu naočkovat proti covidu

31.07.2021 18:45 Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez…

Změna v nošení respirátorů a testování dětí. Jaká platí nová opatření?

31.07.2021 13:07 Ode dneška nemusí nosit respirátor lidé, kteří jej nemohou mít ze zdravotních důvodů. Musí ale pro…

Česko eviduje za pátek 140 nových případů koronaviru

31.07.2021 10:23 V Česku testy v pátek potvrdily 140 nových případů nemoci covid-19, což je zhruba o 50 méně než…

Loni se v Česku objevily čtyři případy onemocnění spalničkami

31.07.2021 09:35 Loni zaznamenali zdravotníci v Česku jen čtyři případy onemocnění spalničkami, letos v prvním…

Povinné respirátory zůstávají. Ministerstvo opravilo opatření a přidalo…

30.07.2021 22:04 Aktualizováno Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale…

Související:

Právě se děje