Rážová: Bez oficiální stížnosti nelze postup hygieny prošetřit

Bez podání oficiální stížnosti není podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové možné prověřit postup hygieniků v konkrétním případě trasování nakažených covidem-19. Reagovala tak na medializovaný případ syna pražského strážníka, který kritizoval postup středočeských hygieniků. Středočeská hygienická stanice má podle ní od března za sebou 17.000 epidemiologických šetření, ani v jednom případě neobdržela ke své práci kritické připomínky.

Jarmila Rážová (hygienička)
doporučujeme

Článek zveřejněný na webu pražské městské policie byl po kritice náměstka primátora Petra Hlubočka (STAN) stažen. Náměstek dnes novinářům řekl, že nebude vyvozovat žádné personální důsledky.

Příspěvek popisoval zážitky syna zaměstnance městské policie, který se nakazil koronavirem v klubu Techtle Mechtle. Podle článku měla rodina problémy s pozdním kontaktováním od hygieniků a testy na covid-19 si zajistili sami. Hlubuček řekl, že šlo o vysoce postaveného člena vedení strážníků. Dodal, že chápe emocionální vypjatost situace. "Pokud se to týká blízké rodiny, člověk někdy může jednat pod tlakem okolností ne úplně racionálně," dodal. Podle něj ale takové věci nepatří na oficiální komunikační kanály městské policie.

"Velmi mne mrzí, co musela, dle svých slov, rodina policisty při řešení nákazy prožít," uvedla dnes v tiskovém prohlášení hlavní hygienička Rážová, která až do letošního března středočeskou hygienu vedla. Vadí jí, že se na jednom případu ilustruje nefunkčnost systému. "Je třeba posuzovat celý kontext věci, nikoliv zobecnit jeden případ," dodala. Případů, kdy si lidé na pomalý postup hygieniků stěžují, se v médiích objevilo už víc.

O stažení příspěvku z webu strážníků žádala i středočeská krajská hygienická stanice (KHS). Podle Rážové zástupce tamní ředitelky žádal, aby rodina podala oficiální cestou stížnost na postup jejích pracovníků. "Jedině tak totiž může KHS přezkoumat postup svých pracovníků. KHS tímto způsobem postupuje vždy a udělala by to ráda i v tomto případě, kdyby měla víc informací, než jen obecné údaje sdělované médiím. Dosud se na KHS ani na ministerstvo nikdo neobrátil, ani městská policie nám nepředala oficiální cestou žádné relevantní informace," dodala Rážová.

Podle ní se pracuje na efektivnějším fungování chytré karantény, stejně jako na posílení hygienických stanic. "Kolegové, kteří dříve v rámci své agendy tento masivní nápor trasování, ověřování a komunikace s občany v tak velké míře řešit nemuseli, dělají skutečně maximum již několik měsíců," dodala.

Podle zveřejněného textu měl nakažený syn strážníka po návštěvě klubu příznaky, lékaři mu ale diagnostikovali chřipku. Po zveřejnění informací o nákaze v klubu byl na test poslán syn, rodina měla být podle lékaře testována až za dva další dny. Celá rodina si proto testy zaplatila sama. V prohlášení na webu kritizovala laxní postup hygieniků a neochotné jednání.

K případu se vyjádřilo v tiskové zprávě už v pondělí také ministerstvo zdravotnictví a středočeská hygiena. Podle ministerstva pochybil praktický lékař. "Praktický lékař i lékař ORL měli ihned indikovat dotyčného k testu na covid-19 a na základě výsledku testu, pokud vyšel pozitivní, měla krajská hygienická stanice začít epidemiologické šetření a indikovat nejbližší kontakty, tedy rodinu," konstatovala pro server mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Restaurace budou zavírat ve 22 hodin, omezí se sportovní akce, potvrdil…

22.09.2020 22:08 Aktualizováno Restaurace a bary budou muset kvůli šíření koronaviru zavírat ve 22:00 od čtvrtka. Ministr…

Obecné ohrožení? Postup SÚKL by mohl být trestným činem, tvrdí Hamáček

22.09.2020 17:15 Aktualizováno Postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům…

Ve Slezsku roste počet hospitalizovaných s covidem, zřejmě se obnoví…

22.09.2020 14:48 Aktualizováno V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 84 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, v neděli jich…

eŽádanky na covid test opět nešlo vydávat, problémy byly už v pátek

22.09.2020 11:57 Elektronické žádanky na vyšetření vzorku na covid-19 nešlo dnes zhruba půl hodiny vydávat, systém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama