Regulace cen testů na covid-19? Laboratoře i pendleři mají pochybnosti

Regulovaná cena 1674 korun za test na covid-19, již dnes zveřejnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), je podle Bioptické laboratoře v Plzni nízká. Laboratoř bude muset zvážit, zda dál odběry provádět. Pochybnosti má i sdružení Pendleři bez hranic. Jeho zástupce Jan Průha částku považuje za nesmyslnou. Soudí, že resort zdravotnictví nemůže regulovat maximální cenu u soukromých laboratoří a zřejmě ani u akciových společností.

Vojtěch dnes oznámil, že resort začne cenovým předpisem maximální cenu testu regulovat od pátku. Za test PCR z výtěru z nosohltanu, který potřebují pravidelně například pendleři jezdící za prací do zahraničí, se nyní platí od 1800 do 3000 Kč.

Bioptická laboratoř patří mezi laboratoře testující největší počty vzorků v zemi. Vyhodnocuje odebrané vzorky, které indikovali hygienici, a v poslední době zpracovává vzorky pro samoplátce od různých poskytovatelů placených testů. "Do ceny 1674 korun by se zřejmě dalo pořídit samotné testování, ale určitě ne včetně odběru vzorku," řekla dnes ČTK její ředitelka Zdenka Dušková. Laboratoř nyní denně zpracovává přes 300 vzorků, v době vrcholící krize testovala 500 až 600 vzorků za den. Od minulého týdne otevřela také vlastní odběrové místo v Plzni. Test metodou PCR z výtěru z nosohltanu zde stojí 2600 korun.

Podle Duškové zájem roste, náklady na odběr jsou ale poměrně vysoké. Když se započítá cena zřízení a vybavení odběrného místa, ochranné prostředky, dezinfekce, materiál a mzdy pracovníků odběru i administrativy, na jeden vzorek jsou to stovky korun až k tisícikoruně.

"Pokud bude stanovená cena za placený vzorek 1674 korun, budeme muset uvažovat o tom, zda budeme dál odběry provádět nebo jestli budeme jen vyhodnocovat dodané vzorky," řekla Dušková.

Podle Průhy pendleři v regionu platí za odběr a test nejméně kolem 2400 korun. Některé subjekty, třeba v Praze, nabízejí nižší ceny, ale samoplátce si musí zajistit samoodběr nebo odběr u praktického lékaře. Lidé si většinou sami test nedokážou provést. Praktičtí lékaři se tomu brání, protože by se museli obléci do ochranných pomůcek, provést odběr a pak se vydezinfikovat a převléci, aby mohli léčit další pacienty. Aby to pro ně mělo smysl, museli by provést 20 až 30 odběrů najednou.

"Nechápu, jak může stát omezit ceny menším soukromým laboratořím. Musí se také přihlížet k jejich dostupnosti a kapacitě místa, kde by to stát dokázal srazit. Kapacita by se tam hned naplnila a bude to mít minimálně konkurenční efekt," uvedl Průha. Regulace by podle něj byla možná snad u Fakultní nemocnice v Plzni, kterou ministerstvo přímo řídí.

"Zapadá to do systému rozhodování naší vlády, protože je to zase nějaká naprosto nesmyslná částka, která zřejmě vypadla z osudí," uvedl Průha. Povinnost testu, tak jak je nastavená, považuje rovněž za nesmyslnou. "Nikoho nechrání. Perioda 30 dnů je tak dlouhá, že já za tu dobu stihnu tu nemoc komplet prodělat. Nemá to naprosto žádný význam, je to jenom šikana," dodal.

Na Vysočině nabízejí testy pro samoplátce krajské nemocnice. Lidé hradí 2900 korun. Kraj se službou podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Novotného (ČSSD) začal kvůli velkému zájmu jednotlivců i firem, které potřebovaly testovat své zahraniční zaměstnance. "Můžeme to ale dělat jen díky tomu, že nemáme tolik těch, kteří testy potřebují z hlediska indikace praktických lékařů a hygieny. Pokud by se epidemiologická situace změnila, tak samoplátce snížíme. To by byl spíš důvod k tomu, že bychom počet testů pro samoplátce snížili," řekl Novotný.

Ministerstvem stanovená cena by podle něho mohla náklady na testy pokrýt, jednat o tom ale ještě bude s řediteli nemocnic. Protože nikdo neví, jak dlouho bude testování nutné, je podle něho hlavně potřeba hledat levnější způsoby testování, nejen snižovat konečnou cenu pro veřejnost.

Nemocnice Královéhradeckého kraje, které samoplátce testují v Trutnově a v Náchodě, budou podle mluvčí nemocnic Lucie Chytilové postupovat v souladu s platnou legislativou. "Tato informace je pro nás v tuto chvíli nová, další možné dopady a kroky budeme vyhodnocovat v průběhu následujících hodin," uvedla ke snížené ceně testů. Dodala, že o testování je mezi samoplátci zájem. Například laboratoř v Náchodě za poslední čtyři pracovní dny udělala testy 500 samoplátcům.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Vojtěch: Kvůli covidu sena ministerstvu mnohé nestihlo, úspěchem je elektronizace

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legislativní změny, které odcházející ministr Adam Vojtěch (za ANO) plánoval. Za úspěch považuje například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo zákon o elektronizaci zdravotnictví, které vstupují v platnost od ledna. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. V pátek předá resort zdravotnictví představiteli nové vlády koalic Spolu a PirSTAN Vlastimilu Válkovi z TOP 09.
Adam Vojtěch (ANO)

Vláda dala zelenou očkování proti covidu u zubařů a lékárníků

Vláda v demisi dnes schválila změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu-19 v ordinacích zubních lékařů nebo lékárnách. Schválit ji musí Parlament, vláda bude považovat projednání ve zrychleném režimu. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Více souvisejících

Adam Vojtěch (ANO) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 31 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy