Covid-19: Stáří není jediný rizikový faktor. Restrikce mohou být i kontraproduktivní, varuje lékař

Koronavirus opět nabírá na síle a ve hře je vzhledem ke stále rostoucímu počtu nově nakažených a potenciálnímu riziku druhé vlny epidemie další zpřísňování opatření. Gastroenterolog Julius Špičák ale v souvislosti s tím varuje před možnými vedlejšími následky v podobě obezity, ischemických srdečních chorob, cévních mozkových příhod a cukrovky. Řešení by viděl v ošklivých obrázcích tlouštíku s rakovinou jater na potravinách s vysokou energetickou hodnotou podobně jako je tomu například u tabákových výrobků.

Podle lékaře z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), který se specializuje na diagnostiku a léčbu onemocnění trávící soustavy, a který poskytl rozhovor CNN Prima, by se během pandemie covid-19 neměly opomíjet i sekundární dopady restrikcí a karantén.

Ty mohou spočívat právě v nadměrné váze způsobené nedostatečným pohybem a naopak zvýšenou konzumací tučných jídel. K tomu došlo například v donedávna nejvíce zasažené Itálii, kde lidé během dvouměsíční izolace přibrali nejméně dvě kila. 

Jiný kraj, jiný mrav v případě covid-19 neplatí?

"Pandemie je plná paradoxů,“ konstatoval gastroenterolog během rozhovoru pro CNN Prima. "Dodnes přesně nevíme, jak se virus šíří. A zejména proč se v některých oblastech pandemie vyvíjí skutečně nesmírně vážně až fatálně a v jiných je v podstatě nepozorovatelná," dodal.

Dále se odvolal na Španělsko, kde byl z nějaké neznámé příčiny průběh epidemie jiný, aniž by dokázal říct, proč. "Kvalita života ve Španělsku je vysoká, zdravotnictví perfektní, dcera pracuje v perfektní nemocnici. Není pro to vysvětlení. A žádné spekulace – očkování proti chřipce, očkování proti tuberkulóze – se nepotvrzují," nastínil Špičák.

Lékaře rovněž zarazilo, že různé politické systémy, až na naprosté výjimky, zareagovaly plus mínus stejně. Počáteční obavy mu sice přijdou legitimní, ale je potřeba více zapojit i zdravý selský rozum. Opatření v podobě karantény se totiž častokrát mohou míjet s účinkem a být v přímém důsledku dokonce i kontraproduktivní. 

Virus se stane neoddělitelnou součástí našich životů

"Nechal jsem si vytáhnout oficiální statistiky, o kolik poklesla operativa nádorů v oblasti břicha: v průběhu dubna šlo o nějakých 50 procent. Je jasné, že to nemohlo dobře dopadnout. A nefunguje to tak, že se nádory odoperují příští víkend, protože se prostě zdvojnásobí počet operací," informoval gastroenterolog o konkrétních případech.

"Zemětřesení může přijít taky na podzim, že jo,“ dodal v nadsázce vzhledem ke spekulacím o druhé vlně epidemie, která by mohla nastat na podzim, a odvolal se na profesora Žaloudíka potvrzujícího, že tu s námi koronavirus chtě nechtě bude, a že může být více či méně aktivní popřípadě zmutovaný do více či méně virulentnější podoby. Podtrženo sečteno tu s námi viry prostě jsou a jinak tomu nebude ani v případě toho nového, který svojí infekčností a schopností se rychle šířit dokázal ochromit snad celý svět. 

"U nás zemřelo přibližně 350 lidí, z toho 300 byli senioři, nepracující senioři,“ snažil se Špičák vysvětlit, proč je potřeba se zaměřovat hlavně na ohrožené skupiny, jelikož je u aktivních zaměstnanců riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19 velmi nízké, až nulové.

"Další zcela konkrétní údaje: 700 nakažených dětí, 20 hospitalizovaných, z toho polovina preventivně, a jenom jedna hospitalizace trvala deset dní,“ podotkl s poznámkou, že děti obecně vzato nespadají do rizikové skupiny. 

Ošklivé obrázky tlouštíků s nádorem jater na potravinách?

Špičák zároveň také ubezpečil, že samotné stáří nemusí být u aktivních a štíhlých seniorů vždy rizikovým faktorem. "Zásadním rizikovým faktorem jsou přidružené choroby, jejichž riziko s věkem pochopitelně narůstá: vysoký tlak, ischemická choroba srdeční, mozkové cévní poškození, diabetes,“ vysvětlil s dodatkem, že nebezpečí fibrózy plic je menší, než by býval byl očekával. 

Posléze se odvolal na rozsáhlou americkou studii, která ukázala, že je z hlediska průběhu nemoci covid-19 ze 40 % nejnebezpečnější nadměrná váha. "Na obezitu se samozřejmě většinou nabalují další přidružená onemocnění: takzvaný metabolický syndrom, diabetes, hypertenze. Tato riziková triáda hraje v naší civilizační oblastí zásadní význam," nechal se slyšet lékař.

Gastroenterolog v závěru ještě také upozornil, že se přejídání na rozdíl od kouření přeci jenom více toleruje, ačkoliv má téměř stejné fatální dopady. "Klidně řekneme: ‚To je silný kuřák, prokouří si plíce.‘ Ale o člověku s nadváhou se tímto způsobem nevyjádříme,“ konstatoval s tím, že se jedná o důsledek podvědomého ostychu nebo politické korektnosti.

„Dokázal bych si do budoucna představit, že – jako jsou na cigaretách ošklivé obrázky plic – na potravinách s vysokou energetickou hodnotou budou ošklivé obrázky tlouštíků s nádorem jater,“ uzavřel.

Související

Více souvisejících

obezita, nadváha, hubnutí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 38 minutami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 3 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelem to neskončí? Napětí kvůli válce v Pásmu Gazy může vyústit v masivní konflikt

Generální tajemník OSN António Guterres ve čtvrtek upozornil, že eskalující napětí ohledně války v Pásmu Gazy a útoku Íránu na Izrael může vyústit v "celoplošný regionální konflikt" na Blízkém východě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy