Restrikce ve Slezsku nesouvisí s Karvinou, říká Maďar. Nákaza se přesouvá do rizikové skupiny

Rozšíření restriktivních opatření proti koronaviru v Moravskoslezském kraji nesouvisí s vývojem lokálního ohniska nákazy na Karvinsku, ale s jejím šířením zahraničními pracovníky. Rádiu Impuls to dnes řekl epidemiolog a šéf odborné skupiny ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar.

Rastislav Maďar
doporučujeme

Hygienici ode dneška rozšířili omezení dosud platná na Karvinsku na celý Moravskoslezský kraj, restrikce se týkají nošení roušek, návštěv v nemocnicích nebo provozu restaurací a barů.

Negativní trend ohledně počtu nakažených v Moravskoslezském kraji podle Maďara nevychází ze situace v těžební společnosti OKD, ale z vývoje v řadě firem v kraji. "Nezřídka je to následkem pozitivních testů zahraničních pracovních sil, kdy tito zahraniční pracovníci, včetně mnoha pendlerů, mají velký počet domácích kontaktů, jejich kolegů v práci. A od nich nám hrozí potenciálně zanesení nákazy," řekl rádiu.

Podle něj zahraniční pracovníci nemusí o nákaze ani vědět a průběh nemoci covid-19 u nich může být bez příznaků, přesto mohou být infekční a šířit nákazu do širší společnosti. "Takže čerstvě přijatá opatření jsou snahou komunitu Moravskoslezského kraje bránit," řekl Maďar.

Okamžitou platnost mimořádných opatření v kraji Maďar v ČT odůvodnil tím, že krajská hygienická stanice mohla mít obavu z případných velkých víkendových akcí, které by mohly přispět k rozšíření nákazy. Nicméně připustil, že by se vydávání opatření mělo sjednotit. Dosud každé opatření, které plošně vydávalo ministerstvo zdravotnictví, začínalo platit od následující půlnoci. Opatření hygieniků pro Moravskoslezský kraj nabylo účinnosti během dneška poté, co je zveřejnili na své úřední desce. Zhruba v tobě, kdy o nich informoval na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO)

Podle Maďara byla ale opatření pro celý kraj "poměrně dlouho dobu na stole" a přikročilo se k nim poté, co se ukázaly náznaky komunitního šíření nákazy a objevily se firemní klastry v několika okresech, zčásti kvůli zahraničním pracovníkům.

Ministr a krajští hygienici rozšířili na celé území Moravskoslezského kraje povinnost nosit roušky v hromadné dopravě a ve vnitřních prostorách. Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory jsou možné jen s respirátorem. Různých akcí se může účastnit nejvýš sto lidí. Bary a restaurace zůstanou od 23:00 do 08:00 zavřené. Omezení se týká také pendlerů, kteří musí jednou za dva týdny předkládat negativní PCR test na koronavirus.

Nákaza se přesouvá do rizikové skupiny

Nákaza koronavirem v Moravskoslezském kraji se přesouvá do rizikové skupiny mezi lidi starší 65 let. Na tiskové konferenci to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Irena Martínková. Nová ohniska jsou v okresech Frýdek-Místek, Nový Jičín i Ostrava. Krajská hygienička Pavla Svrčinová varovala, že přibývají případy, které nemají souvislost s objevenými ohnisky. Hejtman kraje Ivo Vondrák ovšem před novináři zpochybnil nutnost všech zpřísněných opatření, která ode dneška hygienici nařídili.

Vondrák prohlásil, že roušky v MHD jsou namístě. Ostatní opatření ale vnímá jako moc přísná, situace je podle něj stabilizovaná. "Skutečně nevím, co vedlo k tomu rozhodnutí," prohlásil Vondrák.

"Nevím, do jaké míry ta opatření nejsou spíš panického charakteru a bojím se toho, že lidé to vnímají velmi negativně," zdůraznil. S odvoláním na data ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška uvedl, že situace v kraji se nezměnila a kapacity nemocnic jsou dostatečné.

Martínková oponovala, že opatření musí být striktní, aby ochránila rizikové skupiny. "Byť se stabilizovala situace na Karvinsku, vyhaslo nám ohnisko na Dole Darkov, ale vznikla nová lokální ohniska v okrese Frýdek-Místek, v okrese Nový Jičín, v okrese Ostrava," řekla.

Svrčinová uvedla, že v kraji začíná přibývat těžkých případů u starších lidí. Opatření mají zabránit přehlcení zdravotního systému. "V úterý, středu, čtvrtek (to - počet případů) začalo stoupat a souvislost s OKD už téměř neprokazujeme. Když se začali minulý týden testovat pendleři, tak jsme najednou měli ohniska po celém kraji," zdůraznila Svrčinová. Na dotaz po rychlosti opatření uvedla, že situaci diskutovala s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) byl jasný požadavek zavést je co nejdřív. Podle Svrčinové se opatření zhruba po 14 dnech budou revidovat. Pokud se situace zlepší, přistoupí hygienici k uvolňování.

Hejtman s odvoláním na data ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška uvedl, že situace v kraji se nezměnila a kapacity nemocnic jsou dostatečné.

Největší ohniska nákazy zůstávají i po uklidnění situace na Karvinsku. Na Dole ČSM-Sever hygienici evidují 755 osob, nárůst o sedm lidí, na Dole ČSM-Jih je 348 pozitivních, o čtyři nové případy víc. Ve firmě Varroc Lighting Systems z Šenova u Nového Jičína hygienici po výskytu nákazy otestovali 400 lidí. "Dnes hlásíme tři nové pozitivní zaměstnance. Celkový počet pozitivních tak stoupl na 31, z toho 14 občanů Polska," uvedli.

Podle mediálního zástupce společnosti Ondřeje Činčury je většina pozitivně testovaných bez příznaků. "Ačkoliv výsledky naznačují, že zavedená bezpečnostní opatření byla úspěšná a napomohla zamezení dalšího šíření nákazy, krizový štáb vedení společnosti rozhodl o postupném testování všech zaměstnanců v závodě Nový Jičín, které začne v průběhu příštího týdne," uvedl Činčura.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zájem o očkování učitelů je enormní. Přes 50 tisíc registrací za dvě hodiny

27.02.2021 12:00 Aktualizováno Za první dvě hodiny se k přednostnímu očkování proti covidu-19 zaregistrovalo zhruba 52.500…

Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím

27.02.2021 10:44 Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím, dosud ho nakupovalo…

S koronavirem v Česku zemřelo přes 20 tisíc lidí

27.02.2021 09:59 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v Česku překročil 20.000, ve vážném stavu je v nemocnicích dál přes…

Za pátek více než 14 tisíc nakažených. Nejvíce ohroženi jsou důchodci,…

27.02.2021 08:39 Za pátek přibylo v Česku 14 676 nově nakažených. Statistiky také ukazují, že přes 90 procent obětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama