Rizikový index PES je na nejvyšším stupni

Rizikový index protiepidemického systému PES v Česku se dnes dostal na nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti. Index dosáhl 76 bodů ze sta, což je spodní hranice pátého stupně.

Systém PES
doporučujeme

Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Oficiálně je PES, podle kterého se mají řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, ode dneška na čtvrtém stupni.

Na dnešním nárůstu indexu se podle údajů úřadu podílel hlavně nárůst tzv. reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, z 1,18 na 1,22. Oficiálně je PES, podle kterého se mají řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, z rozhodnutí vlády ode dneška na čtvrtém stupni.

Naprostá většina regionů je aktuálně na úrovni pátého stupně PES. V několika krajích vystoupal rizikový index až na 81 bodů. Nejníže je nadále index v Praze, kde rizikové skóre činí 59 bodů, což odpovídá třetímu stupni.

Při pátém stupni pohotovosti by měly být oproti čtvrtému znovu téměř úplně uzavřeny školy, s výjimkou mateřských škol a prvních a druhých ročníků základních. Platil by také zákaz nočního vycházení už od 21:00 do 05:00. Stejně jako ve čtvrtém stupni by měly být zavřeny restaurace, provozovny služeb a obchody s výjimkou prodeje základních potřeb. Vláda ale při zavedení čtvrtého stupně opatření ode dneška zároveň vyhlásila řadu výjimek. Třeba obchody a provozovny služeb tak mohou i nyní být otevřené, zatímco restaurace, hotely či muzea a galerie se uzavírají.

Pokud se rizikové skóre dostane do nižšího, či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení má podle dřívějších vyjádření ministerstva index zůstat v nižším pásmu sedm dní a pro zhoršení tři dny. Například před dnešním oficiálním přechodem ze třetího do čtvrtého stupně ale bylo rizikové skóre na úrovni čtvrtého stupně PES skoro dva týdny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek nevyloučil, že navrhne přesun do pátého stupně při zvýšení počtů hospitalizovaných lidí s covidem-19.

Podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů byl podle aktuálních údajů ministerstva ve čtvrtek nejvyšší od 14. listopadu. Dosáhl zhruba 27,9 procenta. Nových případů nákazy bylo ve čtvrtek 7590, asi o 1700 více než před týdnem. Denní počty potvrzených případů i podíl případů na počtu testů se na přelomu října a listopadu dostaly na rekordní úroveň. Denně tehdy bylo až přes 15.000 nově nakažených a podíl pozitivně testovaných se dostal nad 38 procent. Poté začal nárůst počtu nakažených zpomalovat, ale v poslední době šíření nemoci opět zrychluje.

Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno přes 610.000 nakažených, z nichž 10.163 zemřelo. Nejvýrazněji se v posledních dnech nemoc šířila na Kroměřížsku, kde za uplynulých sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 530 nakažených koronavirem. Nejlepší byla naopak situace na Třebíčsku, kde bylo zaznamenáno v přepočtu na obyvatele jen 105 případů za týden.

V současnosti nemocí trpí téměř 73.000 lidí. Počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 ve čtvrtek mírně klesl na 4617, z toho 586 je ve vážném stavu. Ve čtvrtek zemřelo 53 lidí s covidem-19, ale údaje o úmrtích ministerstvo zpětně navyšuje. V předchozích dnech se počty zemřelých pohybovaly kolem stovky denně.

V Praze ve čtvrtek přibylo 856 potvrzených případů covidu, což je druhý nejvyšší denní nárůst za posledních šest týdnů. Předchozí čtvrtek testy odhalily o 289 případů nákazy méně. Index PES pro hlavní město dnes přesto zůstává na 59 bodech, a jako jediný z krajů tak je ve třetím stupni rizika. 

Od propuknutí epidemie se novým typem koronaviru v Praze prokazatelně nakazilo 68.815 lidí. Téměř 90 procent z nich se uzdravilo, aktuálně nemocných je zhruba 7300. U většiny nakažených má nemoc mírný průběh.

Nejvyšší přírůstky nakažených v Praze zaznamenávali hygienici v poslední říjnové dekádě, kdy se denní počet třikrát dostal nad 1500 případů. Listopadovým maximem bylo 901 prokázaných případů nákazy za den a prosincovým je zatím úterních 862 nakažených.

S onemocněním covid-19 zemřelo v Praze 952 lidí, z toho sedm tento čtvrtek. Od začátku prosince se počet úmrtí zvýšil o 144 případů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Ministerstvo doporučilo přerušit očkování proti koronaviru první dávkou

27.01.2021 16:25 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví při jednání se zástupci krajů dnes doporučilo, aby bylo kvůli výpadkům…

V Česku už se aplikovalo 222.450 dávek vakcíny

27.01.2021 14:51 Aktualizováno Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku vakcinace 222.450 dávek vakcíny proti nemoci covid-19, v…

Stát se opět obrátí na seniory. Místo peněz jim nyní pošle dopis

27.01.2021 12:10 Občané nad 80 let dostanou dopis s informacemi o očkování proti covidu-19, řekl po dnešním zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama