Prymula: První vakcíny by měly být na konci října. Pro veřejnost v roce 2021, na všechny se nedostane

V květnu letošního roku zahájila Česká republika vývoj inaktivované vakcíny proti covid-19 stejně jako jiné země světa. Podle slov Romana Prymuly, vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví bychom měli první vakcíny očekávat již na konci října. Pro širší veřejnost budou dostupné na začátku roku 2021, ale to podle slov Prymuly neznamená, že se dostane na všechny.

Roman Prymula
doporučujeme

„Pokud se podaří, co je slibováno, první vakcíny by měly být na konci října a masivnější penzum na začátku roku,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 Roman Prymula, který se domnívá, že ve většině zemí světa bude vakcína primárně podávána ohroženým skupinám.

Epidemiolog uvedl, že velké společnosti tvrdí, že jsou sice schopné produkovat stovky miliónů dávek, ale i tak nebude očkování dostupné pro každého.

Česká republika bude sice vakcíny vyrábět, ale dávkování do stříkaček bude prováděno v Německu. „Doufám, že jednání s majiteli společnosti budou taková, že ta vakcína bude k dispozici pro obyvatele České republiky. Ale zatím nic formalizováno nebylo,“ prohlásil Prymula.

Epidemiolog v rozhovoru hovořil také o potenciální druhé vlně pandemie covid-19, která by pravděpodobně mohla nastat na podzim letošního roku. „Podzim je nepříjemný v tom, že budeme v mnohem užším kontaktu v uzavřených místnostech,“ podotkl Prymula, který uvedl jako druhý faktor souběh chřipky s dalšími respiračními chorobami.

Zdravotnický systém v současné době zvyšuje počty lůžek a dostupnost ochranných pomůcek, aby mohl druhé potencionální vlně čelit. Prymula upozornil na fakt, že v Izraeli v současnosti druhá vlna probíhá a má mnohem horší dopad na populaci, než měla první vlna covid-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Testy na covid-19 musí zlevnit. Výsledek by měl být do 24 hodin, žádají…

12.08.2020 14:15 Aktualizováno Testy na covid-19 se musejí podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) zlevnit. Jejich cena by se…

Česko je v počtu sebevražd nad světovým průměrem. Během pandemie riziko…

12.08.2020 12:53 Česká republika je dlouhodobě nad světovým průměrem v počtu sebevražd. V roce 2018 si vzalo život…

V Moravskoslezském kraji přibylo 35 lidí s koronavirem, nákaza zasáhla i…

12.08.2020 09:42 V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 35 lidí nakažených koronavirem. Je to více než v pondělí.…

Nárůst případů covidu v ČR se v úterý zdvojnásobil, přibylo jich 288

12.08.2020 07:55 Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v úterý oproti pondělí zdvojnásobil,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama