Roušky výrazně snižují riziko, vysvětluje Prymula. O politiku dle něj nejde

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví a současný vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula se nechal slyšet, že je opětovné zavedení povinnosti mít zakrytá ústa i nos ve vnitřních prostorách odůvodněné, jelikož až čtyřikrát snižuje riziko infekce. I tak by ale nic nenamítal proti tomu, aby vybrané skupiny obyvatel měly z tohoto pravidla výjimku - například autisté.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

"Návrh ministerstva zdravotnictví vycházel z toho, že děti půjdou 1. září do škol a zvýší se tím jejich pohyb na veřejnosti. Dva miliony osob začnou více jezdit městskou hromadnou dopravou, přesunou se po škole do supermarketu," nastínil Prymula v rozhovoru pro denik.cz, proč se resort zdravotnictví uchýlil k zavedení přísnějších hygienických opatřením se začátkem nového školního roku.

"Propočty, které ukazují účinnost roušek, samozřejmě existují. V tomto plošném režimu by to mělo být kolem osmdesáti procent, což znamená snížení míry rizika čtyřikrát," hájil nošení roušek s tím, že až čtyřikrát snižují míru rizika nákazy. 

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví zároveň také slíbil, že určité skupiny lidí, kterým se například v rouškách špatně dýchá, mohou počítat s výjimkami. Nejedná se pouze o astmatiky, nýbrž i o autisty. Vesměs by se mělo jednat o návrat k jarními scénáři, kdy mít zakrytá ústa a nos nemuseli například malé děti nebo řidiči MHD.  

K tématu povinného nošení roušek na chodbách, ať už škol nebo kancelářských budov, ačkoliv je dotyční mít ve třídách a kancelářích nemusejí, Prymula řekl, že je potřeba se v takovém případě řídit zdravým rozumem. Nachází-li se zaměstnanec v místnosti s jednou osobou, pak nemá rouška smysl, na rozdíl od situací, kdy je v open space s několika lidmi, se kterými se běžně nepotkává a které ani nezná. Tuto rozhodovací pravomoc by ale nechal na managementu různých komerčních společností, zda budou roušky zavádět na pracovišti či nikoliv. 

"Já si myslím, že to spíše byla nějaká recese v tom slova smyslu, že se roušky dlouho nosily a teď chceme svobodně dýchat. Ale myslím si také, že to nebylo úplně korektní. Protože roušky nejsou politické a měly by se používat tam, kde riziko skutečně je. Když sedíme dva metry od sebe v nějakém ne příliš zalidněném prostoru, tak tam být nemusí. Když se ale stýkám s někým z půl metru, tak ano," vyjádřil se epidemiolog k "bojkotování" roušek, a to i ze strany lékařů.

"Pokud chci mít na akci velké množství lidí, tak je vhodné je mít. Zejména ve vnitřním prostoru. Lidé by měli sami zvážit, co dělat, nebo nedělat. Často se teď setkáváme s tím, že se cizinci, kteří sem jezdí, diví, co se tu děje. Měl jsem ráno rozhovor pro Welt. A německý novinář říkal, že byl ráno v supermarketu. Divil se, že tam byl jediný, kdo roušku měl. V Německu je rouška naprosto normální," dodal.

S žádnými dalšími opatřeními Prymula nicméně nepočítá, případně by se měla odvíjet podle semaforu v závislosti na epidemiologické situaci v daných lokalitách. Rozhodně by se ale nepřistupovalo k takovým striktním pravidlům, která by měla negativní dopady na ekonomiku. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvních dvou zářijových týdnech se nakazilo skoro 400 učitelů

24.09.2020 19:43 Aktualizováno Za první dva zářijové týdny se novým typem koronaviru nakazilo skoro 400 učitelů. Na středečním…

V Praze přibyl rekordní počet nakažených koronavirem, za den 601

24.09.2020 19:24 Pražští hygienici hlásí potřetí za sebou rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za…

Ve středu zemřelo v Česku téměř 20 nakažených

24.09.2020 18:55 V Česku zemřelo ve středu 19 lidí s prokázanou nákazou novým koronavirem, nejvíc za jeden den od…

Ministerstvo dá na odměny pro zdravotníky za covid 11,5 miliardy

24.09.2020 18:30 Na odměny pro zdravotníky v nemocnicích za epidemii koronaviru schválilo ministerstvo zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama