Roudnická firma dodá ministerstvu první respirátory, staví novou linku

Roudnický výrobce nanovláken dodá ve čtvrtek ministerstvu zdravotnictví prvních 1500 respirátorů. Staví také novou linku, kde jich bude moci vyrobit zhruba 10.000 týdně. ČTK to dnes řekl ředitel firmy Pardam Jan Buk.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo zdravotnictví v úterý uveřejnilo výzvy k jednání v řízení bez uveřejnění na dodávku respirátorů a ochranných dýchacích polomasek. "Ve čtvrtek bude zásilka připravena, ministerstvo pak bude distribuovat respirátory dál," uvedl Buk.

Společnost Pardam nyní dodá státu veškeré respirátory, které vyrobí. V minulém týdnu, kdy nařízení vlády o dodávkách ochranných pomůcek nebylo ještě tak přísné, vyprodala poslední kusy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že nemocnice by první dodávku respirátorů měly dostat koncem týdne. "První zásilka je na 190.000 respirátorů, takže ty naše jsou jen kapkou v moři, ale rádi pomůžeme," řekl Buk.

Výroba respirátorů byla pouze vedlejší činností v Pardamu. Aktuálně na ni soustředí firma veškerou pozornost. "Od dubna bychom rádi navýšili výrobu až třeba na 10.000 kusů týdně. Uvidíme, jak se nám podaří rozchodit lis, který stavíme," uvedl ředitel. "Musíme postavit nové technologie. Nanovlákna vyrobíme dostatek, ale brzdí nás lisování," dodal.

Respirátory se nyní využívají k ochraně před nákazou novým typem koronaviru. Pardam jich v minulosti vyrobil zhruba 1700 ročně, v současnosti je to zhruba 2000 týdně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid v Česku: Šíření epidemie začíná zpomalovat. Nová bilance

30.10.2020 07:13 Ve čtvrtek přibylo v Česku 13.051 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba stejně jako ve…

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

29.10.2020 22:05 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

Do večera přibylo téměř 7000 případů covidu, je to méně než před týdnem

29.10.2020 19:08 Podíl pozitivních testů na covid-19 byl ve středu rekordních 34,44 procenta. Laboratoře udělaly ve…

Nový ministr zdravotnictví Blatný se ujal funkce. Strach lidi paralyzuje,…

29.10.2020 15:23 Aktualizováno Hlavní úkol pro sebe a resort zdravotnictví vidí nový ministr Jan Blatný (za ANO) v potřebě změnit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama