Roušky plošně zase v říjnu, přeje si epidemiolog Maďar. Kvůli seniorům

Epidemiolog Rastislav Maďar je přesvědčený, že se Češi budou muset v říjnu opět vrátit k povinnému nošení roušek na veřejnosti, aby se zabránilo rozšíření nákazy koronavirem mezi seniory. Rovněž také připustil, že se v dohledné době možná zpřísní podmínky cest do Bulharska, kde nyní dochází k výraznému nárůstu nově infikovaných.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

O případném podzimním znovuzavedení roušek by měl epidemiolog debatovat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a dalšími svými kolegy. Zároveň také připustil, že vir tu s námi i nadále bude, a že je potřeba se s ním naučit žít. 

"Musíme zabránit šíření viru mezi rizikovými skupinami, jako jsou starší lidé, zbytek populace se nemusí stresovat,“ nechal se Maďar slyšet v rozhovoru pro web idnes.cz s dodatkem, že je potřeba s jakýmikoliv symptomy zůstat doma a nechodit mezi lidi. 

Ohnisky koronaviru jsou i nadále Karvinsko, Frýdecko-Místecko, Kutnohorsko a Jihlavsko. "Na Karvinsku je situace stabilní, drtivá většina pacientů není napojena na plicní ventilaci, k tomu komunitnímu šíření tam také nedochází,“ dodal epidemiolog.

Podle jeho názoru se v současných ohniscích nákazy nic zásadního neudělalo špatně. "Když se má něco zavřít, například region, musí k tomu jako podklad existovat data. Kdyby doly OKD byly uzavřeny dříve, už by tam možná ten virus byl zpátky,“ konstatoval Maďar, že se neudělaly žádné chyby.

"Zavírat takhle velký podnik, který to nemusí ustát, kvůli bezpříznakovým nebo lehkým nákazám, to není adekvátní. Pokud mluvíme o tom, že ten virus se začlení mezi sezónní respirační nákazy, tak se ho nemusíme bát a není třeba drakonických opatření,“ dodal.

Chorvatsko hlásí rekordní počet případů 

"Bulharsko je teď takové, že nemáme jistotu, jak se to bude vyvíjet dál,“ vyjádřil se Maďar k situaci v oblíbené dovolenkové destinací Čechů, která je zatím označovaná ve vládním semaforu jako zelená, což znamená, že představuje nízkou míru rizika nákazy. 

S rostoucím počtem nově infikovaných se setkává i Chorvatsko, které v sobotu hlásilo, že má největší nárůst od začátku epidemie. Záhřeb ale reagoval pohotově a zavedl preventivní opatření, díky čemuž není podle Maďara důvod k panice.

"Ty pobřežní, méně osídlené oblasti tolik rizikové nejsou,“ vysvětlil epidemiolog s poznámkou, že by se mělo dodržovat sociální distancování a že v Chorvatsku i nadále platí povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách.

"Uzavřené prostory představují riziko. Z epidemiologického pohledu je lepší cestovat svým vlastním vozem,“ uzavřel a vyzval lidi, aby se v hotelech nedružili s lidmi z různých zemí, od nichž by se mohli potenciálně nakazit. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MZ poprvé představilo covidový semafor. Česko je bílozelené

03.08.2020 12:43 V Česku nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy covidem-19, než je stupeň 1 označený…

Graf chytré karantény: V Moravskoslezském kraji přibylo 22 nakažených…

03.08.2020 09:42 V Moravskoslezském kraji přibylo 22 lidí nakažených koronavirem. Největší problémy přetrvávají na…

Covid-19: V Česku přibylo v neděli nejméně případů za dva týdny

03.08.2020 08:25 V neděli bylo v Česku potvrzeno 102 případů nemoci covid-19, což je nejmenší denní přírůstek za…

Ředitelé hygienických stanic dostali statisícové odměny. Včetně Svrčinové,…

02.08.2020 21:59 Odměny, které ředitelům krajských hygienických stanic přislíbil premiér Andrej Babiš, se pohybovaly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama