Expert poukázal na nečinnost vlády v otázce druhé vlny. Roušky se osvědčily

Moravskoslezský kraj opět zavedl povinné nošení roušek v prostředcích městské hromadné dopravy a vnitřních prostorách. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v této souvislosti upozornil, že s podobným scénářem může počítat i celé Česko, a to na podzim, kdy se kromě koronaviru začnou hlásit o slovo i běžná respirační onemocnění.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Obecně si myslím, že jsou roušky docela dobrá věc,“ odpověděl ve vysílání Českého rozhlasu Plus prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum a vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka na dotaz, zda mu přijde vládní postup správný.

"Už od počátku bylo absurdní nutit lidi nosit roušky, když někde sami běhali nebo sami jeli autem," kritizoval biochemik absolutní povinnost mít zakrytý nos a ústa, která se na počátku pandemie tvrdě vymáhala. Nevidí ale problém v prevenci, když nastane období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění.

Rovněž by neměl problém s tím, kdyby se roušky staly jakýmsi pomyslným symbolem zdejší kultury podobně jako je tomu například v Asii, kde jde o poměrně sympatický a neškodný civilizační návyk.

"Až se na podzim rozjede chřipková epidemie – a ona se rozjede –, bude v pořádku roušky nosit,“ konstatoval Konvalinka s tím, že pro vládu není příliš složité opět zarouškovat národ. Horší to ale bude s masovým testováním a dovozem vakcín, kde se mu zdá příprava vlády na potenciální druhou vlnu epidemie nedostatečná.

Vědec se také nechal slyšet, že už jej kontaktovali šéfové velkých českých strategických firem, které mají strach, že budou muset kvůli karanténě znovu zavírat provoz. "Ptají se mě, co pro ně mohu udělat, jsou ochotní to zaplatit, hledají způsoby jak masivně testovat své zaměstnance… Řešení ale zatím neexistuje, nebo o něm nevím,“ podotkl.

Proč je česká vláda pasivní, nejde Konvalinkovi vůbec do hlavy, ačkoliv uznává, že epidemie si žádá vysokou organizační náročnost. Politici ale dle jeho názoru mají momentálně dostatek času.

"Něco se stalo, neříkám že ne, ale stále nemáme mechanismy, jak testovat masivně tisíce a desetitisíce lidí během dnů. Případ v Karviné ukázal, že jsme reagovali pozdě a nedostatečně,“ dokončil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Testy na covid-19 musí zlevnit. Výsledek by měl být do 24 hodin, žádají…

12.08.2020 14:15 Aktualizováno Testy na covid-19 se musejí podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) zlevnit. Jejich cena by se…

Česko je v počtu sebevražd nad světovým průměrem. Během pandemie riziko…

12.08.2020 12:53 Česká republika je dlouhodobě nad světovým průměrem v počtu sebevražd. V roce 2018 si vzalo život…

V Moravskoslezském kraji přibylo 35 lidí s koronavirem, nákaza zasáhla i…

12.08.2020 09:42 V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 35 lidí nakažených koronavirem. Je to více než v pondělí.…

Nárůst případů covidu v ČR se v úterý zdvojnásobil, přibylo jich 288

12.08.2020 07:55 Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v úterý oproti pondělí zdvojnásobil,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama