Nemoc, kterou Češi podceňují? Připraví vás o zrak i končetiny

Zdravý životní styl není většině Čechů vlastní. Stačí se podívat na samotného prezidenta Zemana. Ve spotřebě alkoholu předčíme dokonce i Rusy a ani v dětské obezitě nezaostáváme. Nelze se pak divit, když vám lékař diagnostikuje cukrovku. Mnoho lidí jí však podceňuje, přičemž následky špatné kompenzace mohou vést až ke slepotě a ztrátě končetin.

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Cukrovka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Cukrovka jako taková je velmi závažné chronické onemocnění projevující se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Za kritickou hodnotu je považováno překročení hladiny glukózy o 10 mmol/litr. Příčiny jsou dvě. Buď lidské tělo špatně reaguje na hormon inzulín regulující množství cukru v krvi, anebo jeho vlastní imunitní systém poškozuje buňky slinivky, která je odpovědná za jeho tvorbu. Podle toho také dělíme diabetes na dva typy. 

Ačkoliv to mnozí vyvracejí, tak jednou z nejlepších prevencí cukrovky je zdravý životní styl. Nejrizikovějším faktorem diabetu druhého typu, tedy špatné reakce organismu na inzulín, je přejídání se a nedostatek pohybu. Nelze proto tvrdit, že by cukrovka neměla takříkajíc příčinu v nadměrné konzumaci coca coly, tučných jídel, sladkostí a vysedávání u televize či počítače.

Příznaky jsou často nenápadné. Jedním z nejčastějších symptomů je nadměrná žízeň. Většina lidí jim ale proto nevěnuje pozornost. "Někteří pijí hodně, jiní málo. Vždyť se nic neděje," řeknou si. Často se na diabetes přijde v důsledku jiných onemocnění. Například očí. Přestože se to může zdát neuvěřitelné, vysoká hladina cukru v krvi poškozuje zrak, ba dokonce je jednou z příčin trvalé slepoty.

Diabetická retinopatie

Každý pacient, kterému byla diagnostikována cukrovka, by měl pravidelně navštěvovat svého očního lékaře. Samotná komplikace diabetu projevující se na zraku se nazývá diabetickou retinopatií. Jedná se o postižení funkce cév zásobujících sítnici a projevuje se zhoršením zraku a výpadky zorného pole. Oftalmolog jí diagnostikuje na základě vyšetření očního pozadí, které mnohé napoví i o stavu jiných orgánů, zejména ledvin.

Kromě návštěvy očního lékaře je zapotřebí i správná kompenzace cukrovky, a to i z hlediska stravy, neboť právě ta dokáže diabetické retinopatii předcházet, popřípadě jí oddálit o mnoho let. Uklidnit vás může fakt, že se počet diabetiků, kteří oslepnou, pohybuje v řádu jednotek procent. Navíc i objevenou diabetickou retinopatii lze léčit pomocí laseru, který zničí poškozené cévy. Většina diabetiků, kteří oslepnou, však do pěti let umírá kvůli dalším komplikacím.

Diabetická noha! Hrozí amputace

Poškození zraku však není jediným, co diabetikům hrozí. Vysoká hladina cukru v krvi poškozuje oběhový a nervový systém, což se projevuje zejména na dolních končetinách. Jejich špatné krevní zásobení může mít za následek špatné hojení ran, popřípadě i ztrátu celé nohy. Ojedinělé nejsou případy, kdy uříznutí jednoho prstu postupně vyústí v amputaci pod kolenem.

Příčiny diabetické nohy jsou buď ischemické, kdy dojde k uzavření cév vyživujících dolní končetiny, popřípadě neuropatické, kdy se pacientovi zvyšuje práh bolesti. V takovém případě snadno přehlédne různá poranění nebo infekce, v důsledku čehož pak na noze vznikají drobné vřídky, které postupem času prorůstají do živé tkáně, a to až k samotným kostem.

Loading...
Vstupte do diskuze (50)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha se zapojí do boje o ukončení epidemie AIDS

14.11.2019 20:23 Praha bude společně s dalšími městy z celého světa usilovat o ukončení epidemie AIDS. Připojí se k…

Telemedicína? Do Česka dorazil nový trend

14.11.2019 17:11 Švédsko chce za čtyři roky řešit čtvrtinu kontaktů pacientů s praktickým lékařem na dálku, teď má…

Kuřáci dostanou v Česku moderní léky. Je v tom ale háček

14.11.2019 15:23 Kuřákům s chronickou plicní nemocí budou nově zdravotní pojišťovny hradit moderní léky. Musí ale…

Lékaři povedli v Brně unikátní zákrok. Operovali rtem

08.11.2019 12:00 Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno poprvé v České republice operovali v říjnu u ženy štítnou žlázu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama