Stop monopolizaci dodávek léčiv! U Jílkové se strhla mela kvůli nedostupným lékům

Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové probírala nedostupnost léků a doplatky na ně. Někteří pacienti mají zkušenost s tím, že lékárny nedisponují potřebnými medikamenty. Výjimečné nejsou případy nedohledatelných léků, a to nejen v ČR, ale i v celé Evropě. Proč za ten samý lék někde doplácíme více a jinde méně?

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo na téma EET
doporučujeme

O českém zdravotnictví a situaci na lékovém trhu diskutovali Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví (ANO), Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory, Irena Storová, ředitelka Státního úřadu pro kontrolu léčiv, Marek Hampel, předseda Grémia majitelů lékáren, Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu a Zdeňka Hodinářová, pacientka a důchodkyně z Prahy.

Moderátorka Jílková požádala Hodinářovou, aby vysvětila ministru Vojtěchovi své problémy se sháněním léků. "Nám pacientům je čím dál tím hůř, abych pravdu řekla. Za poslední tři roky se to markantně zhoršilo. Stejného názoru jsou mí vrstevníci a kamarádi. Na lécích jsme závislí, abychom mohli normálně fungovat. Dříve nám v případě nedostupnosti byla nabídnutá odpovídající náhražka. Dnes nám řeknou, že léky nejsou, a že máme požádat lékaře o předpis na něco, co máme na skladě," postěžovala si Hodinářová.

"Musíme se podívat na konkrétní léky. Důvod jejich nedostupnosti může být různý. Určitě je to špatně, ale bohužel případy vývozu léků do zahraničí, případně výpadků, nejsou ojedinělé," vysvětlil Vojtěch. Jílková mu do toho vstoupila a pokusila se jej přimět, aby veřejnosti sdělil, co s tím jeho resort hodlá dělat. Hodinářová také připomněla případ, kdy musela oběhnout celou Prahu, než se jí podařilo sehnat lék na předpis. Sice jí ho v lékárně slíbili objednat, ale kvůi státnímu svátku by musela čekat dlouho.

Stop monopolizaci dodávek léčiv!

"Jakto že některé léky jsou jenom v některých typech lékáren?," obrátil se na Vojtěcha Hampel. Vojtěch mu odpověděl, že byl předložen návrh zákona, který toto vyřeší. Ředitel Dvořáček vysvětlil, že některé léky nejsou v tak hojné míře poptávány, a proto se jimi zásobují jenom některé typy lékáren. Hampel mu na to oponoval, že některé lékárny v důsledku potřeby objednávání medikamentů přicházejí o zákazníky. "Zákon jasně říká, že lék má být v každé lékárně do dvou dnů, a přitom jsme někdy čekali deset dnů," zlobil se Hampel. "Váš návrh povede k monopolizaci dodávek!," dodal.

"My se postáráme, aby se léky vůbec nevyvážely," nedal se Vojtěch. "Léky se za poslední tři roky vůbec nevyváží. Reexporty navíc vůbec neovlivňují výpadky," usadil ho Hampel a ukázal graf, který potvrzoval jeho slova. Ředitelka Storová slíbila, že novela z Vojtěchovy dílny skutečně zamezí reexportu. Prezident Krebs vysvětlil, že největším problémem jsou selektivní dodávky, kdy jsou některé lékárny zásobovány méně, a pak se ne všichni pacienti dostanou k lékům.

Lék je jako rohlík?

"Copak je lék rohlík? S léky se přeci nemá obchodovat jako s rohlíky!," naštvala se Jílková. "Obraťte se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže," zareagoval na tento argument Dvořáček. Že se z léků stává ochodovatelné zboží, potvrdil i Hampel. "Antimonopolní autority jsou nekompetetní a neplní své povinnosti. Navíc si opravdu často pletou rohlík s lékem," zaregoval na Dvořáčkovu radu. Připomněl zákon, který skutečně distributorům ukládá povinnost dodat léky do dvou pracovních dnů. 

Storová obhajovala novou právní úpravu, která lidem jako Hodinářová opravdu zajistí, že pokud malá lékárna nebude mít lék na skladě, tak do dvou dnů tam bude dodán. "Distributoři nebo výrobci budou mít dokonce povinnost to tak udělat," vysvětlila. Hampel se pořád oháněl nápisem "STOP MONOPOLIZACI DODÁVEK LÉČIV!". "Hodinářová bude chodit jenom do velkých lékáre a k nám na vesnici už nikdo nepřijde," skákal Storové do řeči Hampel. "Má právo si svobodně rozhodnout, kam půjde," uzemnila ho Storová.

Jílková se rozhodla předat mikrofon zdravotní sestře v domácí péči Zavadilové. Ta si postěžovala, že lék eliquis ředící krev, který je mnohem kvalitnější než warfarin, není dostupný všem pacientům, zvlášť starým lidem. Lékarník z IKEMU z řad publika ale warfarin obhajoval a řekl, že pokud je správně používaný, tak pacientům nic nehrozí. Navíc eliquis se předepisuje spíše u těch, kteří ho užívat nemohou. Následně se hovořilo také o případech, kdy propuštění pacienti dostali léky na tři dny, a pak měli problém sehnat odborníka, který jim předepíše další.

Jsme závislí na Indii a Číně?

Lékárnice z řad veřejnosti, která dostala prostor, si postěžovala na případy, kdy distributoři kádrují lékárny podle toho, jak moc jsou pro ně perspektivní. "Léky jsou nám někdy dodávány za větší cenu než konkurenci," vysvětlila důvod různých doplatků. Jílková připomněla, že systém EU není schopná si vyrábět léky, a že je závislá na farmaceutických firmách v Indii a Číně. Vojtěch slíbil, že se problém bude řešit celoevropsky, a že se příští týden sejde se zástupci resortů zdravotnictví visegrádské čtyřky.

Hovořilo se ještě také o zneužíváním systému veřejného zdravotního prostředí ze strany distributorů nabízejících množstevní slevy řetězcovým lékárnám, které si mohou dovolit mít větší sklady. Lidé na vesnicích pak doplácejí víc než ve městech. "Funguje konkurence v rámci lékáren," hájil to Vojtěch. "Ale proč?!," zlobila se Jílková. Podle Vojtěch to stimuluje cenu léků na trhu. Pán z publika se postavil na stranu Jílkové a vysvětlil, že si lékárny mají konkurovat péči o pacienty, nikoliv cenou.

Za stejné doplatky na léky se vyslovili další a další lékárníci a vůbec provozovatelé lékáren. "Někteří pacienti, obzvlášť senioři, si ani nemohou připravit peníze," dovysvětlovala Jílková. V blížícím se závěru diskuze dostávali prostor další lidé z řad veřejnosti. Devadesátiletý pán z Ostravy, který obdržel mikrofon, pochválil ministra Vojtěcha za jeho práci. Ještě se také mluvilo o komplikovaném systému příchodu léků na český trh. "Nejdéle čekají Češi a Rumuni," vysvětlovala Jílková. Po konci debaty oznámila téma příštího týdne, jímž bude 30 let od pádu železné opony a polistopadový vývoj.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce prosadit zákon, který by zrušil kojenecké ústavy

24.11.2020 18:11 Ministerstvo zdravotnictví by chtělo ještě v tomto volebním období prosadit zákon, který by zrušil…

Prymula bude brát nadstandardní plat. Dosáhne téměř na poslance

24.11.2020 17:21 Aktualizováno Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který nastoupil jako poradce premiéra Andreje Babiše na…

Průzkum: Zdravotní pojišťovnou roku 2020 je VZP

24.11.2020 17:19 Zdravotní pojišťovnou letošního roku je podle průzkumu neziskové organizace Health Care Institut…

PES je ve třetím stupni těsně. S rozvolněním nespěchat, apelují experti

24.11.2020 16:54 V pondělí dosažený třetí stupeň rizika protiepidemického systému PES, podle kterého se má řídit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama