Růst platů? Nastala komplikace. Možná se znovu otevře úhradová vyhláška, řekl Babiš

Kvůli schválenému zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře plošně o 1500 korun bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zřejmě znovu otevřená úhradová vyhláška, která rozděluje peníze na zdravotnictví. Novinářům to řekl na dnešní tiskové konferenci ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Na zdravotní péči vyhláška počítá pro rok 2020 s 335 miliardami korun, což je o 26 miliard korun více než letos.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman
doporučujeme

"Je tady problém s plošným navýšením 1500 korun pro všechny zaměstnance. Musíme se nad tím zamyslet a neopakovat chybu z loňského roku, kdy byla nejdřív vyhláška a v ní to nebylo zohledněno," řekl Andrej Babiš.

Zejména menší městské a krajské nemocnice si stěžovaly, že peníze na letošní navýšení platů nemají. Situaci řešila s ministrem zdravotnictví a premiérem i Asociace krajů ČR.

Podle premiéra některé kraje nemocnice dotují stovkami milionů korun ročně, jiné nedávají peníze nad rámec plateb od pojišťoven. Proto je úroveň různá a měla by se podle něj sjednotit, aby nemocnice byly buď státní nebo krajské. Městům totiž kraje přispívat na chod nemocnic nemohou.

Znovuotevření úhradové vyhlášky premiér probíral dopoledne i na schůzce s poskytovateli zdravotní péče, tedy zástupci nemocnic, ale také ambulantních lékařů. Zástupci krizového štábu si na facebooku stěžovali, že na jednání nebyli vpuštění, přestože dostali pozvánku. Podle Babiše ale pozváni nebyli.

Do nemocnic jde více než polovina částky, která se z veřejného zdravotního pojištění vydá na péči. Podle krizového štábu českého zdravotnictví tvořeném odbory, zástupci nemocnic, lékařů, pacientů a zdravotně postižených, jsou ale zejména ty, které nespadají přímo pod ministerstvo zdravotnictví, podfinancované a chybí jim personál, což vede k zavírání oddělení a dlouhým čekacím dobám.

O penězích navíc do zdravotnictví odpoledne bude jednat premiér s KSČM, která jím podmiňuje schválení rozpočtu. Požadavky štábu podporují i sociální demokraté, které potřebnou částku pro nemocnice a segment domácí péče vyčíslili na osm miliard korun. Babiš reagoval, že měli čtyři roky ministerstvo zdravotnictví na starosti, tak měli něco udělat.

Ministerstvo zdravotnictví v návrhu úhradové vyhlášky počítá s tím, že meziročně půjde na zdravotní péči o 26 miliard korun víc, které rozdělí úhradová vyhláška. Do nemocnic půjde 14 miliard korun navíc, do domácí péče o 340 milionů víc než letos. Dalších šest miliard korun pojišťovny rozdělí podle smluv se zdravotnickými zařízeními tam, kde to bude podle nich potřeba. To ale sociální demokraté i komunisté označují za nepřijatelné, peníze navíc by se měly podle nich rozdělit podle vyhlášky.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Virus chřipky mutuje. Bez očkování hrozí i smrt, apelují lékaři na Čechy

14.10.2019 18:15 Chřipkou každý rok onemocní až deset procent dospělých a až pětina dětí. Asi 80 procent je z…

Šéfka Pardubické nemocnice končí ve funkci, ministerstvo pošle kontrolu

14.10.2019 17:18 Aktualizováno Ředitelka pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková končí, kvůli případu poškození zdraví novorozence…

Dostupnost léků zajistí čtyři přípravky, zjistila asociace

14.10.2019 17:10 Léky prakticky nemají výpadky dodávek, pokud existují alespoň čtyři přípravky se stejnou účinnou…

Babiš se dohodl s Filipem: Do zdravotnictví půjde 4,9 miliardy navíc

11.10.2019 17:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem se dnes domluvili na tom, že do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama