S transportem pacientů s koronavirem pomáhá vojenský vrtulník

S transportem lidí s onemocněním covid-19 pomáhá v Karlovarském kraji armádní vrtulník. Z přetížených nemocnic do jiných zařízení dosud přepravil 11 pacientů, řekla dnes ČTK mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Armáda k transportům používá záchranářský vrtulník W-3A Sokol.

Vrtulník české armády
doporučujeme

Leteckou záchrannou službu pro Karlovarský kraj armáda zajišťuje ze základny v Plzni-Líních. V posledních týdnech k běžným letům k vážně nemocným či zraněným přibyly i transporty lidí s covid-19. O tuto službu podle armády požádal hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN), podpořil ji Ústřední krizový štáb a následně schválilo ministerstvo zdravotnictví.

Armáda tak má v posledních týdnech vedle vrtulníku pro běžné zásahy připravený i druhý vrtulník a posádku pro přepravu pacientů s koronavirem, kteří jsou ve vážném stavu a jsou pro ně potřeba specializovaná intenzivní lůžka. "Pomáhají tak s převozem těchto pacientů především z Karlovarského kraje, kde jsou nemocnice na hranici svých kapacit," uvedla armáda na svém webu.

Od 25. ledna tak má armádní letecká záchranná služba na základně v Plzni-Líních vždy dvě posádky. "Jedna létá čtyřiadvacet hodin denně k takzvaným primárním zásahům, tedy k případům akutního a přímého ohrožení života. Druhá pak létá od osmi hodin ráno do půl čtvrté odpoledne s vrtulníkem, který je vyčleněný výhradně pro převozy pacientů s covid-19," uvedl náčelník Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny AČR Zdeněk Pašek. Při letech na vzdálenosti přes 200 kilometrů je podle něj tento způsob dopravy více než dvakrát rychlejší než pozemní cestou.

Vrtulník pro přepravu pacientů s covid-19 mají vojáci připravený ve zdí oddělené části hangáru. "Na rozdíl od klasického záchranářského vrtulníku jsou zde piloti odděleni od prostoru s pacientem a zdravotníky uzavřenou přepážkou. Piloti se tak nemusejí oblékat do neprodyšných ochranných obleků, ale při řízení musejí mít nasazené respirátory," poznamenal Pašek.

Po každém převozu je prostor pro pacienta ve vrtulníku dezinfikován. Každý den je také dezinfikován celý stroj speciální suchou mlhou. "Aplikace trvá skoro šest minut, pak je vrtulník dvě hodiny zavřený. Teprve poté se doplňuje spotřebovaný zdravotnický materiál," podotkl Pašek. Stejně se dezinfikují třeba kombinézy pilotů nebo jejich vybavení.

Právě dnes záchranáři sanitkami z přetížených nemocnic v Sokolově a v Chebu odvezli 25 pacientů se středním průběhem covidu-19 do zařízení v jiných krajích. Sanitky dorazí dnes odpoledne do Prahy, Plzeňského a Středočeského kraje. "Převozy pacientů jsou v kraji v poslední době běžné, nemocnice potřebují uvolňovat místa na intenzivní péči a nově i na běžných odděleních pro nové pacienty s koronavirem," řekl ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivermektin v zajetí dezinformací. Pasta na koňský chrup míří navzdory…

02.03.2021 19:57 Aktualizováno O ivermektinu v poslední době zřejmě slyšel již každý. Tento lék je skloňován stejně hojně, jako…

Česko může pacienty posílat do Švýcarska či Německa, dostalo nabídku na…

02.03.2021 18:58 Česko má ze zahraničí nabídky nižších stovek míst pro pacienty s nemocí covid-19, řekl dnes ministr…

Šéf vakcinologů: Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl

02.03.2021 18:45 Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl. Předpokládané výdaje nemohou stačit na klinické…

Praha je na hraně kapacit. Volná lůžka rychle docházejí

02.03.2021 18:26 V mnohých pražských fakultních nemocnicích je k dnešnímu dni obsazena většina standardních lůžek s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama