S transportem pacientů s koronavirem pomáhá vojenský vrtulník

S transportem lidí s onemocněním covid-19 pomáhá v Karlovarském kraji armádní vrtulník. Z přetížených nemocnic do jiných zařízení dosud přepravil 11 pacientů, řekla dnes ČTK mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Armáda k transportům používá záchranářský vrtulník W-3A Sokol.

Leteckou záchrannou službu pro Karlovarský kraj armáda zajišťuje ze základny v Plzni-Líních. V posledních týdnech k běžným letům k vážně nemocným či zraněným přibyly i transporty lidí s covid-19. O tuto službu podle armády požádal hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN), podpořil ji Ústřední krizový štáb a následně schválilo ministerstvo zdravotnictví.

Armáda tak má v posledních týdnech vedle vrtulníku pro běžné zásahy připravený i druhý vrtulník a posádku pro přepravu pacientů s koronavirem, kteří jsou ve vážném stavu a jsou pro ně potřeba specializovaná intenzivní lůžka. "Pomáhají tak s převozem těchto pacientů především z Karlovarského kraje, kde jsou nemocnice na hranici svých kapacit," uvedla armáda na svém webu.

Od 25. ledna tak má armádní letecká záchranná služba na základně v Plzni-Líních vždy dvě posádky. "Jedna létá čtyřiadvacet hodin denně k takzvaným primárním zásahům, tedy k případům akutního a přímého ohrožení života. Druhá pak létá od osmi hodin ráno do půl čtvrté odpoledne s vrtulníkem, který je vyčleněný výhradně pro převozy pacientů s covid-19," uvedl náčelník Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny AČR Zdeněk Pašek. Při letech na vzdálenosti přes 200 kilometrů je podle něj tento způsob dopravy více než dvakrát rychlejší než pozemní cestou.

Vrtulník pro přepravu pacientů s covid-19 mají vojáci připravený ve zdí oddělené části hangáru. "Na rozdíl od klasického záchranářského vrtulníku jsou zde piloti odděleni od prostoru s pacientem a zdravotníky uzavřenou přepážkou. Piloti se tak nemusejí oblékat do neprodyšných ochranných obleků, ale při řízení musejí mít nasazené respirátory," poznamenal Pašek.

Po každém převozu je prostor pro pacienta ve vrtulníku dezinfikován. Každý den je také dezinfikován celý stroj speciální suchou mlhou. "Aplikace trvá skoro šest minut, pak je vrtulník dvě hodiny zavřený. Teprve poté se doplňuje spotřebovaný zdravotnický materiál," podotkl Pašek. Stejně se dezinfikují třeba kombinézy pilotů nebo jejich vybavení.

Právě dnes záchranáři sanitkami z přetížených nemocnic v Sokolově a v Chebu odvezli 25 pacientů se středním průběhem covidu-19 do zařízení v jiných krajích. Sanitky dorazí dnes odpoledne do Prahy, Plzeňského a Středočeského kraje. "Převozy pacientů jsou v kraji v poslední době běžné, nemocnice potřebují uvolňovat místa na intenzivní péči a nově i na běžných odděleních pro nové pacienty s koronavirem," řekl ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Záchranná služba Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy