S trasováním kontaktů pomůžou zaměstnanci úřadu vlády

S trasováním kontaktů nakažených koronavirem v Praze a ve Středočeském kraji bude hygienickým stanicím pomáhat 60 zaměstnanců úřadu vlády. Strakova akademie to dnes uvedla na twitteru. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová zhruba před dvěma týdny uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených. Do trasování se pak zapojili medici i další hygienické stanice.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

"Šedesátka našich zaměstnanců, kteří budou pracovat z domova, pomůže s trasováním kontaktů nakažených koronavirem v Praze a Středočeském kraji. Kolegové se zapojili zcela dobrovolně, pomáhat budou i ve volném čase," uvedl úřad vlády.

Zaměstnanci Úřadu vlády se nyní podle mluvčí středočeských hygieniků Dany Šalamunové školí v systému Daktela, který je při trasování využíván. "Dosud ale nemáme informace, kolik lidí budeme mít pro střední Čechy k dispozici, takže čekáme na upřesnění. S kapacitami jsme teď už opravdu za hranou, a proto uvítáme pomoc ať ze strany armády, která nám v současné chvíli pomáhá odběrovými sanitkami, nebo ze strany Úřadu vlády," řekla Šalamunová.

K dohledávání kontaktů s nakaženým má hygienikům pomáhat systém Chytrá karanténa, který byl spuštěn na jaře. Podle údajů z mobilních telefonů a bankovních terminálů se vytvářejí vzpomínkové mapy a trasování. Hygienici však řešení využívají jen omezeně. Chybí jim v některých případech počítačové vybavení, na kterém je fungování systému závislé.

Podle údajů z minulého týdne od vládního zmocněnce pro informační technologie a digitalizaci Vladimíra Dzurilly s telefonickým trasováním kontaktů lidí s covidem-19 pomáhá hygienikům 519 lidí, z toho 72 armádních hygieniků. Dalších 200 lidí bude pro tuto činnost postupně proškoleno, uvedl tehdy.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 49.290 případů onemocnění covid-19, zhruba polovina se už vyléčila, zemřelých je 503. Aktuálně nakažených je 24.032 lidí, většina má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných je 503 lidí, z toho 87 ve vážném stavu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula pro Respekt: Pokud si to veřejnost přeje, rezignuji

23.10.2020 10:59 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nemá problém rezignovat, pokud si to veřejnost přeje.…

Prymula byl v restauraci, když měla mít zavřeno. Odstupte, zní z opozice

23.10.2020 10:24 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) čelí od pátečního rána výzvám k rezignaci. Podle…

Prymula by měl rezignovat, žádá Hamáček. Faltýnek se omluvil za schůzku v…

23.10.2020 10:22 Aktualizováno Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se dnes ve Sněmovně omluvil za to, že se setkal s ministrem…

Hamáček: Nemusíte vládě věřit, ale hrozí kolaps. Podle experta na vrcholu…

23.10.2020 09:22 Pokud nezačne klesat denní počet nakažených, hrozí kolaps zdravotnického systému mezi 7. a 9.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama