Šéf praktiků chce, aby se zlepšila komunikace lékařů a hygieniků

Komunikace hygienických stanic s praktickými lékaři vázne a měla by se zlepšit. Systém by měl začít fungovat přespříští týden. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. Lékaři se podle něj instrukce hygieniků dozvídají od pacientů a navíc se zpožděním. Potřebují mít informace přímo od hygieniků a písemně, dodal.

Sdružení podle Šonky kritizovalo, že nemá informaci o nařízeném postupu hygienické stanice písemně. "Děláme nějaké rozhodnutí o karanténě, které má svoje pravidla, je to správní rozhodnutí, úplně na základě ústního sdělení pacienta, což je asi dlouhodobě neakceptovatelná věc," řekl Šonka. Příští týden by se měla spustit pilotní verze systému, který umožní e-mailový kontakt mezi hygieniky a praktickými lékaři. V dalším týdnu by měl začít systém plně fungovat. Šonka věří, že řešení ulehčí práci oběma stranám.

Praktičtí lékaři tak nemají žádnou kontrolu nad tím, co hygiena nařídila. Musí pacientovi věřit. Podle Šonky je to různé v jednotlivých krajích podle toho, jak hygienici stíhají. Někdy podle něj zavolají, někdy pošlou e-mail. Ve valné většině ale mají praktičtí lékaři informaci o nařízeném postupu jen od pacienta.

Podle Šonky je podle dosavadních zkušení praktických lékařů zjevné, že hygienici jsou na hranici svých kapacit. Od pacientů se podle něj dozvídají, že je hygienici kontaktují až pátý, šestý den od chvíle, kdy se setkali s nakaženým. Pokud se nedovolají na hygienickou stanici, žádají informace od praktiků. Ti ale nemohou podle Šonky zcela hygieniky suplovat. Nemají na to podle něj školení ani vlastní kapacity. Mohou však vystavit doklad o nařízení karantény, ukončit ji nebo poslat pacienta na testy. Problém je, že často nevědí, od kterého data karanténu vystavit, je poté problém i s jejím ukončením, popsal dále.

K dohledávání kontaktů s nakaženým má pomáhat systém Chytrá karanténa, který byl spuštěn na jaře. Podle údajů z mobilních telefonů a bankovních terminálů se vytvářejí vzpomínkové mapy a trasování. Hygienici však řešení využívají jen omezeně. Chybí jim v některých případech počítačové vybavení, na kterém je fungování systému závislé. Součástí systému je aplikace eRouška, která už by nadále neměla sloužit k trasování, ale nově by měla anonymně varovat uživatele, že se mohl setkat s nakaženým. Zejména opoziční strany poukazují na špatné fungování chytré karantény.

Související

Více souvisejících

lékaři Petr Šonka (Sdružení praktických lékařů)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy