Seniory nad 80 let kvůli očkovaní kontaktuje praktický lékař

Seniory nad 80 let, kteří zatím nejsou přihlášení k očkování proti covidu-19, budou kontaktovat jejich praktičtí lékaři. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Spolu s hejtmany dnes řešil s ministerstvem zdravotnictví také možnost, aby praktičtí lékaři mohli dál očkovat seniory nad 80 let i ve svých ordinacích, což bylo v některých krajích umožněno. V úterý jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) na sociálních sítích napsal, že to dál možné nebude. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemohou zatím očkovat kvůli nedostatku vakcíny.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle Šonky bylo jednoznačně deklarováno, že praktičtí lékaři mohou dál očkovat i v současné době, kdy je prioritní skupina nad 80 let, pokud bude mít očkovací místo dostatek očkovací látky. Už dříve řekl, že někteří z nich by očkování odkládali až do doby, kdy by očkoval jejich praktický lékař v ordinaci.

Připravuje se podle něj možnost, jak technicky propojit centrální rezervační systém pro očkování s ordinačními softwary praktických lékařů. Každý očkovaný člověk bude muset mít registraci a vakcínu lékaři dostanou proti seznamu lidí, které plánuje naočkovat. "Klíčovou roli budou hrát krajští koordinátoři," dodal. Záležet tak bude podle něj hlavně na tom, jak se budou postupně navyšovat dodávky vakcíny.

Očkovací látky se v současné době distribuují do zhruba 140 očkovacích míst. Vakínu od firmy Pfizer rozváží přímo výrobce, vakcíny Moderna a AstraZeneca objednaný český distributor.

V některých regionech díky spolupráci s očkovacími centry v nemocnicích a krajskými koordinátory praktici očkovali už i první dostupnou vakcínou od Pfizer/BioNTech, která má přísné podmínky pro skladování v hlubokém mrazu. Lékaři tak museli rozmraženou vakcínu vyočkovat během šesti hodin.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Stav postižení už platí v devíti středočeských nemocnicích

05.03.2021 19:01 Ve středočeských nemocnicích je 762 pacientů s covidem-19, z toho 110 má těžký průběh nemoci.…

Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy

05.03.2021 18:03 Řetězec Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy. V nejbližších dnech chce uvést do…

Česko žádá o pomoc zahraničí, má nejvíce nových případů za 14 dní v EU

05.03.2021 17:59 Aktualizováno Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je podle počtu nakažených za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama