Situace v sokolovské nemocnici je kritická. Lékaři musí pacienty vybírat

Situace v sokolovské nemocnici je kvůli šíření koronaviru kritická, chybějí lůžka, pacienty je nutné selektovat a nelze všem poskytnout potřebné přístroje. České televizi to dnes řekl primář interního a covidového oddělení Nemocnice Sokolov Martin Straka.

Sokolovská nemocnice
doporučujeme

Uzavření Sokolovska a Chebska vnímá jako gesto, že si vláda konečně uvědomila vážnost situace. Opatření ale podle něj měla přijít mnohem dřív, navíc podobně kritický stav může být zanedlouho v jiných regionech.

Situaci v nemocnici označil za katastrofickou až apokalyptickou. Lékaři každý den řeší, že nemají nové pacienty kam uložit a nemají pro všechny potřebné přístroje. "Nemá to kvalitní řešení. Musíme improvizovat, přeposílat pacienty jinam, musíme lidi selektovat. Ano, pojďme si to říct 'na férovku', selektování pacientů existuje, ano pane ministře, jinak to nejde," řekl primář na adresu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).

Například přístrojů na dechovou podporu mají podle Straky deset, pacientů, kteří je potřebují, je ale dvakrát tolik. "Matematicky si spočtete, že musíme selektovat," dodal.

Sokolovské nemocnici podle něj v poslední době pomáhají spíše menší, okresní nemocnice. "Že by nám pomohl Motol nebo jiná velká fakultní nemocnice? Od nich jsme se pomoci nedočkali," uvedl Straka. Kraj se podle něj snaží situaci řešit, problém je podle něj v přístupu státu.

Vláda od půlnoci omezí pohyb

Vláda kvůli šíření nemoci výrazně omezila volný pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, kde se nákaza v poslední době šíří nejrychleji v zemi. Lidé, kteří tam bydlí, nebudou moci až na výjimky okres opouštět, jiní do něj nebudou moci přijet.

Na území okresů platí povinnost používat jako ochranný prostředek zdravotnickou obličejovou masku (chirurgická rouška) nebo respirátor či polomasku bez výdechového ventilu (minimálně FFP2, KN95 nebo N 95), a to ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo místa trvalého pobytu, bydliště nebo místa ubytování, v prostředcích veřejné dopravy a na všech ostatních veřejně přístupných místech.

Zpřísněná opatření v okresech Cheb a Sokolov vedení Karlovarského kraje očekávalo. Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (za STAN) jsou vymahatelná, pokud se upřesní například, jak budou lidé prokazovat účel svých cest. Na distribuci ochranných pomůcek se začne kraj neprodleně chystat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na odměny pro zdravotníky v nemocnicích půjde 12 miliard

08.03.2021 18:55 Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na…

Potíže s nedostatkem testů se týkají hlavně menších firem

08.03.2021 18:07 Potíže s nedostatkem testů na covid-19 pro zaměstnance se týkají hlavně menších podniků nad 50…

Praha chce žáky při návratu do škol testovat PCR testy

08.03.2021 16:15 Zástupci hlavního města zaslali ministerstvu školství dopis, v němž žádají při návratu žáků do škol…

ONLINE: Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou…

08.03.2021 16:11 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama