Situace z jara se opakuje. Nemocnice se plní nakaženými, umístit covid pacienty je problém

Počet nakažených stoupá rekordním tempem a spolu s řadou bezpříznakových pacientů roste i počet lidí, kteří potřebují lékařskou péči. Podle lékařů je ale problém umístit pozitivní pacienty na infekční jednotky. Mají totiž plno.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Přijedu do služby a hned si přebírám pána. 90 let, štramák, nakazil se v lázních. Hodně dušný, diagnoza covid. Obvolávám infekce: ÚVN – nebereme, Bulovka – nebereme. A radí: zřiďte si infekční lůžka, ne?! Jo, těch máme pár zřízených, ale jsou už jaksi plná, že," popsal serveru Neovlivní jeden z lékařů na urgentním příjmu.

Situace, kdy vláda na jaře několik týdnů nebyla schopna zajistit dostatek ochranných pomůcek pro lékaře a zdravotníky, se tak nyní opakuje. Nyní se problém projevuje v nedostatku specializovaných lůžek, jak serveru potvrdili zdravotníci a lékaři z několika krajů.

Všichni se také shodují v tom, že chtějí zachovat anonymitu. Na ministerstvu jsou totiž finančně závislí a tvrdí, že pokud budou říkat něco jiného, než se tvrdí oficiálně, mohou poškodit nemocnici. 

"Situace se zhoršuje, počet vážně nemocných narůstá a valí se to na nás. Máme zprávy, že infekční kliniky nechtějí tyto pacienty přebírat. Argumentují tím, že na jaře jsme si na základě nařízení měli zřídit v nemocnicích infekční oddělení pro tyto případy. Jenže tato lůžka už jsou vesměs zrušená. Z finančních důvodů nebylo možné dál je držet prázdná. A žádné peníze na jejich obnovu jsme nedostal," popsal ředitel nejmenované nemocnice.

Podle něj nastala strašná situace. Vláda během půl roku nepřišla s žádnou koncepcí ani vizí. "Prostě cokoli. Ale nepřišli s ničím. Řeklo se, že každý jede sám za sebe," uvedl ředitel.

Lékaři i přesto ubezpečují, že o pacienty se postarají. Dramaticky však přibývá jak nemocných, tak počet pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci. Centrální registr volných lůžek ale nefunguje a záchranky tak dodnes nemají ani možnost vidět, kolik je v kterém zařízení volných míst pro covidové pacienty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš čeká od Prymuly krizové řízení a dohled nad opatřeními. Stane…

21.09.2020 14:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává od nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že převezme v…

Zemřel první český lékař s covidem. Počty nakažených zdravotníků prudce…

21.09.2020 13:58 V České republice zemřel první lékař nakažený novým typem koronaviru. Upozornil na to prezident…

O rezignaci Vojtěcha se píše v zahraničí: Politické zemětřesení, Babiš…

21.09.2020 13:35 Aktualizováno Rekordní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku i neshody s premiérem Andrejem Babišem vedly…

Vědci z VUT Brno vymysleli kloubní náhrady na míru, chtějí získat patent

21.09.2020 11:58 Kloubní náhrady na míru, které minimalizují zásah do organismu pacienta, vymysleli výzkumníci z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama