Smejkalova skupina doporučuje maximální využití protilátkových léků

Mezioborová skupina pro epidemické situace, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, doporučuje maximální využití léků s monoklonálními protilátkami u nakažených novým typem koronaviru. Vyšší cena léku je vyvážena snížením nákladů na hospitalizace,uvedla skupina v tiskové zprávě.

Casirivimab/Imdevimab od firmy Regeneron
doporučujeme

Dosud bylo do Česka dodáno několik tisíc dávek těchto léků, bamlanivimab od společnosti Eli Lilly a kombinace látek casirivimab a imdevimab od firmy Regeneron.

Podle skupiny je nezbytné zajistit maximální využití tohoto léku ve všech případech, kde je to možné. "Data ukazují, že tyto léky jsou u vhodně vybraných pacientů velmi pravděpodobně klinicky účinné, ale bohužel stále převažuje povědomí, že jsou dostupné jenom pro pár vyvolených. Pokud pacient splní indikační kritéria a preparát je k dispozici v nemocnici nebo u praktického lékaře, měl by mu být aplikován," uvedl vedoucí skupiny epidemiolog Petr Smejkal.

Podmínkou je podání experimentálního léku nejpozději sedm dní od objevení příznaků a tři dny od pozitivního testu. Stav pacienta nesmí vyžadovat hospitalizaci nebo podávání kyslíku. "Monoklonální protilátky je potřeba podat včas – u pacientů, kteří mají riziko zhoršení, ale jsou ještě v klinicky dobrém stavu. V momentě, kdy se jejich stav zhorší, je už na tento typ léčby pozdě," sdělil přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady František Duška.

Zároveň musí mít pozitivně testovaný riziko vážného průběhu nemoci covid-19, například onkologické onemocnění, cukrovka prvního typu nebo morbidní obezita. Přesné podmínky znají praktičtí lékaři, které by tito rizikoví pacienti měli po pozitivním testu kontaktovat. Podrobněji indikace popisuje skupina ve svém stanovisku.

Lék bamlanivimab stojí přibližně 25.000 korun za jednu dávku, Regen-CoV asi 50.000 korun. "Náklady na hospitalizaci, a nebo dokonce intenzivní péči se pohybují ve výrazně vyšších hodnotách, než je cena léku," doplnil člen skupiny Jan Kulveit, výzkumník globálních rizik z Oxfordské univerzity. Podle něj by léčba těmito léky byla pro zdravotnictví výhodná i v případě, že by bylo riziko sníženo jen o polovinu. "Pokud započítáme hodnotu zachráněných životů a zdraví, tak je rozdíl dramatický,” dodal.

Bamlanivimab byl do Česka dodán ke konci února, šlo o prvních 500 dávek, poté 2500 dávek v březnu. Pacientům se dostala zhruba tisícovka. První dodávky od firmy Regeneron dorazily v úterý do Fakultní nemocnice v Motole, do konce týdne je má obdržet také Fakultní nemocnice v Brně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama