Sněmovna odložila verdikt o státních zdravotních odvodech

Sněmovna nebude na nynější schůzi hlasovat o předloze KSČM o zavedení automatického mechanismu plateb státu zdravotním pojišťovnám za jeho pojištěnce. Poslanci novelu z programu na návrh komunistické poslankyně Hany Aulické Jírovcové vyřadili. Podle ní jsou o předloze potřebná další jednání. Zdravotnický výbor doporučil její zamítnutí, jak je ve druhém čtení podala Andrea Brzobohatá (ANO).

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
doporučujeme

Platby státu by se podle předlohy vypočítávaly ze čtvrtiny průměrného platu za druhé čtvrtletí předchozího roku. Brzobohatá ve druhém sněmovním čtení poukazovala na to, že tyto údaje se po jejich zveřejnění ještě zpřesňují. Není jasné, který z nich by se pro výpočet použil, upozornila. Návrh na zamítnutí zdůvodnila i argumentem, že že přesnější úpravu valorizace plateb chystá vláda.

Automatické změny plateb státu za děti, důchodce, nezaměstnané nebo vězně do systému veřejného zdravotního pojištění by podle zdůvodnění KSČM přinesly průhledný a předvídatelný vývoj výše pojistného. Konkrétní rozpočtové dopady předkladatelé neuvedli.

Státních pojištěnců je zhruba 5,9 milionu. Letos stát za každého z nich odvádí 1067 korun měsíčně. Vláda se k předloze KSČM postavila neutrálně, zdravotnický výbor ji po úvodním kole na rozdíl od posledního jednání podpořil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína Pfizer pro děti by mohla být v Česku dostupná v září

13.06.2021 14:45 Vakcína od firem Pfizer/BioNTech by od září mohla být k dispozici praktickým lékařům pro děti od…

Za sobotu přibylo pouhých 74 nakažených

13.06.2021 10:21 Aktualizováno V sobotu testy v Česku odhalily 74 případů koronaviru, za tento den v týdnu nejméně od loňského 11.…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

12.06.2021 21:59 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Při očkovacím maratonu se ve středních Čechách naočkovalo 5535 lidí

12.06.2021 20:28 Při očkovacím maratonu se ve Středočeském kraji naočkovalo vakcínou proti covidu-19 5535 lidí. Akce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama