Španělsko zůstává na českém seznamu rizikových zemí. Po návratu covid test, nebo karanténa

Pevninské Španělsko zůstává rizikovou oblastí z hlediska nákazy koronavirem a při návratu odtud musí lidé podstoupit test na covid-19 nebo jít do karantény. Pro cesty z jiných oblastí Evropské unie žádná omezení neplatí. Turistické restrikce tak zůstávají stejné jako v minulém týdnu.

ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Vyplývá to z aktualizovaného seznamu, který dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Lidé, kteří se vracejí ze Španělska s výjimkou Kanárských a Baleárských ostrovů, budou muset nadále do pěti dnů od vstupu na české území podstoupit na vlastní náklady test na covid-19 a jeho výsledek oznámit příslušné hygienické stanici do sedmi dnů od vstupu na české území. Do oznámení výsledků testů platí pro navrátilce omezení pohybu na cesty do zaměstnání a do školy. Lidé, kteří se testu nepodrobí, musí být deset dní v karanténě.

Lidé, kteří se vracejí z rizikových zemí, kam kromě Španělska patří i většina mimoevropských států, také budou muset nadále vyplňovat příjezdový formulář, a to ještě před cestou do ČR. Vztahuje se to na všechny osoby, které v posledních 14 dnech rizikovou zemi navštívili na více než 12 hodin. Podle hygieniků formulář pomáhá snížit riziko zavlečení nemoci ze zahraničí a jejího dalšího šíření v Česku.

Zatímco omezení pro cesty do Česka jsou relativně malá, Češi při cestách do zahraničí čelí častějším restrikcím kvůli rychlému šíření epidemie v zemi. Například pro cesty do Itálie, Řecka či na Slovensko je povinný negativní test na covid-19. Rakousko stanovilo stejný požadavek pro cestující z Prahy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko trasovat nezvládá. Čas na tvrdý lockdown, říká lékař

27.10.2020 08:59 Podle přednosty Kliniky infekčních chorob Masarykovy univerzity Petra Husy se Česko dostalo do fáze…

Koronavirus: Česko je druhé v poměrném počtu nakažených i mrtvých za týden

27.10.2020 08:31 V České republice se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo…

Covid: Česko má přes 10 tisíc nových případů, reprodukční číslo je stále…

27.10.2020 07:13 Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v ČR se vrátil na deset tisíc. V pondělí přibylo 10.273…

Dojímá mě obětavost personálu. Listopad rozhodne, jaký kurz nabereme, říká…

26.10.2020 22:17 Aktualizováno ROZHOVOR – Obětavost zdravotnického personálu jej dojímá. Majitel berounské a hořovické nemocnice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama