Sputnikem V odmítáme očkovat, dokud nebude schválen. Jde o důvěru pacientů, říkají praktici

Sdružení praktických lékařů (SPL) odmítá očkovat proti onemocnění covid-19 ruskou vakcínou Sputnik V, dokud nebude certifikovaná od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Podle jeho předsedy Petra Šonky na odborném postoji nic nezmění ani tlak prezidenta Miloše Zemana, který očkovací látku prosazuje, a kvůli ní nedávno proběhla výměna ministrů na resortu zdravotnictví. „Žijeme v civilizované zemi, a proto se musíme řídit podle jasně stanovených pravidel, které určují autority. Je nutné rovněž zdůraznit, že i v Rusku je mnoho odpůrců vůči Sputniku V,“ řekl Petr Šonka.

Očkování, ilustrační fotografie

V sázce je důvěra pacientů, a proto se Sdružení praktických lékařů vymezuje proti ruské vakcíně Sputnik V, dokud nebude disponovat certifikátem od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). „Často se nám v ordinacích stává, že lidé mají nedůvěru k AstraZenece, která je schválená, ale některá mediální hodnocení ji poškozují. Proto si vůbec nedovedu představit, že bychom začali očkovat Sputnikem V,“ prohlásil na tiskové videokonferenci šéf praktiků Petr Šonka.

Roste frustrace, část lékařů nedostala ještě ani dávku

S jeho názorem souzní i jeho kolega Bohumil Seifert, vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „S ohledem na bezpečí pacientů a právní jistotu lékařů zásadně doporučujeme očkování vakcínami, které jsou schválené příslušnými regulačními autoritami, což je pro nás v tomto případě Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Rovněž se obávám, že podání neschválené vakcíny by mohlo negativně zahýbat s důvěrou pacientů vůči očkování jako takovému,“ tvrdí Seifert.

Praktičtí lékaři mají stále pocit, že státu ve vakcinaci překážejí a nechápou, proč jsou upřednostňovány očkovací centra. „Vláda by si měla uvědomit, že praktici představují přirozené prostředí. S vakcinacemi máme celý rok bohaté zkušenosti, stačí jen zmínit očkování proti chřipce. A navíc neustálé otvírání dalších očkovacích center je neuvěřitelně nákladné,“ pozastavuje se nad strategií vědecký sekretář Seifert. Místopředseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha se také podivuje, že stát nehledí na finance. „U nás je i pro zdravotní pojišťovny proces levnější, nemusíme také nabírat další pracovní síly. Dalším plusem pro nás je, že nás zejména senioři znají, mají k nám důvěru a my známe jejich obtíže, což ve velkých očkovacích centrech neplatí, tam jde jen o výkon. Naší výhodou rovněž je, že snáze naše pacienty obvoláme a můžeme je o případných změnách či přeobjednání okamžitě informovat,“ naznačil Mucha i lidskou rovinu, která je podle něj klíčová.

Předseda Sdružení Praktických lékařů Petr Šonka je v rozpacích, že stále ještě někteří kolegové nedostali do ordinací jedinou očkovací látku, ačkoli do vakcinace se praktici zapojili už začátkem března. „Pak není divu, že část kolegů je frustrovaná a emoce cloumají i s pacienty, kteří se ptají, jak je možné, že vedle v ordinaci se očkuje a u nich, kam patří, ještě vůbec ne. Distribuce stále váznou. Pro některé kraje jako je Ústecký či kraj Vysočina jsme překážkou. Naopak Jihomoravský a Zlínský kraj nám vycházejí vstříc. Dokonce tamní policisté i hasiči zde rozváželi dávky do ordinací,“ uvedl Šonka speciálně na dotaz webu EuroZprávy.cz.

Lékaře z Přeštic zaráží některé excesy, které způsobují, že se na praktiky nedostává. „Nedávno v Kadani bez rezervačního systému naočkovali během týdne přes tři a půl tisíce zájemců. Výhrady jsme měli i k Pardubickému kraji, kde do infrastruktury byli zahrnuti i pracovníci, kteří s ní nemají co do činění.“ Šonka se vymezuje i proti mobilnímu očkování. „Nevidím rád, když do místní sokolovny přijedou zdravotníci a provedou vakcinaci. Stejně tak se vymezuji proti tomu, aby v malých městysech kolem dvou tisíc lidí byla budována očkovací centra. Zbytečně se tím nahrazuje existující síť lékařů, kteří jsou zvyklí očkovat, své pacienty znají a kterým tím pádem vakcíny chybí,“ dává najevo svoji zlobu.

Očkovací centra jsou magnetem pro popularitu politiků

Mucha se domnívá, že očkovací centra dostávají přednost, neboť jsou magnetem pro politiky. „U nich se mohou vyfotit, jak přestřihávají pásku, zatímco ordinace praktiků nejsou pro ně atraktivní, na nás popularitu nezískají.“ Přístup některých krajů je pro Šonku zajímavý i z pohledu voliče. „Jsou regiony, kde je všechno u tamního vedení problém, zatímco jinde vše zařídí a vyjdou vstříc.“

U praktiků v současné době čeká na očkování přes 370 tisíc lidí. „Z toho je 42 tisíc starších osmdesáti let, 187 tisíc ve věku nad sedmdesát let a 145 tisíc chronicky nemocných. Zatím jsme za pět týdnů naočkovali 218 tisíc zájemců, za normálních okolností bychom takové číslo zvládli obsloužit za čtyři dny,“ míní Šonka. Jeho mladší kolega Mucha je ještě optimističtější. „Při počtu pět set tisíc praktiků v zemi bychom zvládli naočkovat za den pět tisíc adeptů. Každý by úplně v pohodě zvládl naočkovat deset zájemců.“ Doktoři souhlasí, že se otvírají další věkové skupiny. „Ale například nás zarazilo, že o seniorech nad 65 let jsme se dozvěděli z médií, ministerstvo zdravotnictví nás vůbec neinformovalo,“ kroutil hlavou Bohumil Seifert.

Praktičtí lékaři, kteří převážně užívají k vakcinaci AstraZenecu, Modernu a výjimečně Pfizer, věří, že se zvýšenou výrobou očkovacích látek se distribuce zlepší. „Stále se ale ještě najdou doktoři, kteří si sami pro dávky jezdí vlastním autem, anebo si najmou řidiče, jehož náklady za dopravu mu musí uhradit. Opravdu nevím, proč jsme někde přehlížení, neboť praktici jsou ochotní a mnohde provádějí vakcinaci v ordinacích i o svátcích a víkendech,“ upozornil Šonka.

Místopředseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha upozorňuje, že s dovozem to není vždy jednoduché. „Nedávno jsme vyslyšeli prosbu Magistrátu hlavního města Prahy, abychom rozvezli očkovací látky. Jenže ministerstvu zdravotnictví se nelíbilo, že dávky vkládáme do kufrů vozů, a tak nakrátko byly naše rozvozy pozastaveny. Proto na magistrátě zůstala třetina zásob, kterou praktici v ordinacích nutně potřebovali. Poté zase přišlo povolení, že rozvážet dávky v kufrech aut můžeme. Ale zase došlo ke zbytečnému zdržení,“ netajil se kritikou Vojtěch Mucha.

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

20.06.2021 21:47 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Očkování pro děti od 12 let se spustí 1. července

20.06.2021 18:15 Registrace k očkování proti koronaviru se dětem mezi 12 a 15 lety otevře 1. července, informoval…

Vojtěch udělá kvůli zrušeným opatřením audit na ministerstvu

20.06.2021 13:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zahájil na ministerstvu interní audit, který prověří…

Ministerstvo otevře očkování bez registrace během července

20.06.2021 13:05 Ministerstvo zdravotnictví chce od druhé poloviny července umožnit očkování proti covidu bez…

Čtvrtina obyvatel Česka má hotové očkování. Aspoň jednu dávku dostala…

20.06.2021 10:22 Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než 2,5 milionu lidí. Aspoň jednu dávku vakcíny…

Za sobotu přibylo 63 nakažených, reprodukční číslo vyrostlo

20.06.2021 09:11 V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11.…

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 22:00 Aktualizováno Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

Českou lékařskou komoru povede dalších pět let Milan Kubek

19.06.2021 19:55 Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním…

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl

19.06.2021 10:17 V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně…

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Související:

Právě se děje