Srovnat počty případů covidu a chřipky nejde. Hygienici vysvětlují proč

Srovnávat počty případů v době epidemie covidu-19 s epidemií sezónní chřipky a dalších akutních respiračních infekcí není podle odborníků možné. O rozdílech na webu informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy.

Virus chřipky (vlevo) vs koronavirus (vpravo)

Nákazy se vykazují jinak, u respiračních infekcí je dohromady devět diagnóz. U chřipky se navíc laboratorně testují jenom vážné průběhy. U covidu-19 se naopak za prokázanou nákazu považuje jen ta, kde pozitivitu potvrdili v laboratoři.

"Laboratorně ověřených onemocnění chřipkou je každoročně v ČR pouze několik set, úmrtí několik desítek," uvedli hygienici. Akutní infekce dýchacích cest postihne podle nich každý rok zhruba deset procent populace, s výjimkou loňského roku, kdy se prakticky nevyskytovaly, z nich až desetině hrozí v důsledku nákazy úmrtí.

"Laboratorní vyšetření se provádí indikovaně pouze u pacientů s těžkým nebo neobvyklým průběhem onemocnění. Provádí se i výběrové, sentinelové vyšetření ambulantních pacientů, kterým se sleduje cirkulace virů v populaci," uvedli. U koronaviru se evidují pouze počty laboratorně zachycených záchytů, reálné počty tedy mohou být ještě vyšší. Ke včerejšímu dni bylo evidováno 33 případů za týden na 100.000 obyvatel. V nejhorším okrese Opava to bylo 79 na 100.000 a v devíti dalších na 50 případů.

"Oba dva údaje, tedy informace o výskytu akutních respiračních onemocnění a covidu-19, se proto velmi významně liší a není možné je jakkoliv srovnávat," dodali hygienici.

Historicky byl pro začátek chřipkové epidemie stanovený takzvaný epidemický práh na hranici 1500 případů na 100.000 obyvatel. K prvnímu navýšení obvykle dochází v období před vánočními svátky, nemocnost vrcholí nejčastěji na přelomu ledna a března.

"V daném případě však skutečně nejde pouze o chřipku, nýbrž o celý soubor diagnóz, jejichž původcem bývají viry a bakterie vyvolávající onemocnění respiračního traktu. Jde například o zánět nosohltanu, záněty hrtanu, akutní infekci dýchacích cest nebo chřipku," uvedli.

Sledují se pacienti přicházející do ordinací praktických lékařů pro dospělé i pro děti, kteří vykazují klinické příznaky. Jejich výskyt pak hlásí hygienickým stanicím každý pátek, ty ho dál zapisují do systému Koordinačního střediska pro resortní zdravotnické informační systémy. V Praze hlásí záchyty respiračních infekcí 64 lékařů pro dospělé a 42 dětských.

"Takto získané počty jsou pak z počtu registrovaných pacientů v jednotlivých věkových kategoriích extrapolovány na 100 000 obyvatel. Hlásí se tedy pacienti se stanovenou diagnózou onemocnění, u kterých není provedeno laboratorní vyšetření," informovala hygienická stanice.

Naopak u covidu-19 jsou hlášené jen případy, které byly laboratorně potvrzené. Od začátku epidemie počátkem roku 2020 bylo provedeno přes 10,77 milionu testů. U 1,69 milionu osob byla infekce potvrzená. Za prodělaný covid-19 se ale považuje jenom jeho potvrzení pozitivním testem. Lidé, kteří protilátky mají, ale test neabsolvovali, se snaží prosadit i jejich uznávání.

Zájem o očkování bez registrace v posledních dnech roste

21.10.2021 19:04 Aktualizováno Zájem o očkování bez registrace v posledních dnech roste. Podle zástupců očkovacích míst souvisí…

Ani ne třetina lékárníků využívá při výdeji lékový záznam pacienta

21.10.2021 17:50 Necelá třetina lékárníků podle průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) kontroluje u…

Výskyt nadváhy a obezity výrazně stoupl, loni ji měly dvě třetiny populace

21.10.2021 12:42 Nadváhu nebo obezitu měly loni podle průzkumu dvě třetiny české populace. Jejich počet od…

Přibylo téměř 3300 nakažených, rychle stoupá počet hospitalizovaných

21.10.2021 12:31 Aktualizováno Šíření nemoci covid-19 v Česku nadále zrychluje, stejně jako nárůsty počtů hospitalizovaných a…

Počty případů covidu rostou téměř v celé ČR

21.10.2021 11:32 Aktualizováno Vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření letos od jara vycházel zejména z počtu nově…

Testy zdarma pro neočkované končí. Restaurace budou povinně kontrolovat…

20.10.2021 22:00 Aktualizováno Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění dětem…

Polovině Čechů se dle průzkumu zhoršil zdravotní stav kvůli neřešení…

20.10.2021 15:22 Polovině Čechů se podle průzkumu ministerstva zdravotnictví zhoršil v době epidemie zdravotní stav…

Epidemie se vyvíjí dle rizikového scénáře, musíme reagovat, řekl Vojtěch

20.10.2021 14:06 Epidemie covidu-19 se začala vyvíjet podle rizikového scénáře a nezastaví se ze dne na den.…

Nemocnice mohou opět omezovat péči, připustil Vojtěch

20.10.2021 12:37 Aktualizováno V některých krajích hrozí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kvůli růstu počtu…

Protilátky nejsou imunita, rozhodl NSS a zamítl zrušení jejich neuznávání

20.10.2021 10:13 Aktualizováno Nejvyšší správní soud dnes zamítl návrh Tomáše Havetty na zrušení části opatření ministerstva…

Související:

Právě se děje

reklama