Stačí nakazit polovinu Čechů, říká virolog. Klíčová bude kanalizace

Pokud by se Česko vydalo cestou postupného promořování populace, k němuž podle řady expertů už stejně dochází, stačilo by, aby se nakazila polovina lidí. V takovém případě by epidemie sama přestala, tvrdí virolog Ivan Hirsch

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

"Z jiných epidemií víme, že asi 50 % nakažené populace stačí na to, aby epidemie přirozeně přestala. Takže když bude každý druhý nakažený, tak další nakažení nemohou ostatní ohrozit," řekl Českému rozhlasu virolog a imunolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Reagoval na slova náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který nedávno prohlásil, že pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19 prodělat nebo se s ní setkat.

Experti nepochybují o tom, že promoření napříč Českem už dávno probíhá. Nikdo ale neví, kolik lidí je skutečně nakažených. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tvrdí, že současná hladina promoření populace se obtížně odhaduje, může být deset, ale i 30 nebo 40 procent.

Hirsch proto tvrdí, že stěžejní budou testy na zdravé části populace. "Nejdříve bude v Praze vyšetřeno 5000 tisíc lidí, ty je potřeba velice pečlivě vybrat, abychom se dověděli, jaká část populace je nakažená. Teď se testují jen lidé, kteří se sami přihlásí, protože mají problémy, ale my potřebujeme vědět, kolik je nakažených celkem, tedy i těch, co nemají problémy... Tak zjistíme, jak daleko od té 50% nebo ještě lépe vyšší proinfikovanosti jsme se dostali," uvedl.

Podle něj je možné nechat probíhat epidemii nekontrolovaně, ale situace v některých zemích ukazuje, že to vede především ke zhroucení systému veřejného zdravotnictví, protože nejsou lůžka pro ty nejvíce ohrožené.

Druhou možností, kterou jde i Česká republika, je zpožďování epidemie. "U nás se podařilo epidemii docela dobře zpomalit, tak jsme si zajistili dostatek míst v nemocnicích, ale epidemie bude trvat velmi dlouho," dodal.

Klíčová data také může ukázat rozbor odpadních vod. "Kanalizace bude sloužit jako velmi cenný zdroj biologických dat, protože tam míří biologický materiál téměř ze všech domácností, v němž může být virus SARS-CoV-2 přítomný," tvrdí Ondřej Klapal ze zahraniční redakce Českého rozhlasu. 

I ta by mohla velmi dobře ukázat, jaká je promořenost populace virem. "Tato data mohou ukázat, nakolik je nutné v regionu se společnou kanalizací nařizovat karanténní opatření, nebo je naopak uvolnit," dodal s tím, že vědci nejdřív musí zjistit, kolik koronaviru se dostane do lidských výkalů a podle toho test nastavit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 se objevil u druhého pracovníka Dukovan. Další příznaky hlásí z…

05.07.2020 19:17 Testy prokázaly u druhého pracovníka jaderné elektrárny v Dukovanech nákazu koronavirem. První…

Situace na Karvinsku se zhoršuje, tvrdí hejtman. Vojtěch a hygienici míní…

05.07.2020 17:59 Aktualizováno Situace týkající se koronavirové nákazy na Karvinsku se zhoršuje. Mezi lidmi, u nichž se nově…

Nové ohnisko koronaviru na Kutnohorsku se objevilo v Církvici

05.07.2020 15:57 Aktualizováno Nové ohnisko koronaviru na Kutnohorsku, o němž v sobotu informovali hygienici, se objevilo ve firmě…

SZÚ popsal, kde se nejčastěji přenáší covid-19

05.07.2020 15:50 K přenosu nemoci covid-19 dochází podle odborníků Evropského centra pro infekční nemoci (ECDC)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy