Stačí nakazit polovinu Čechů, říká virolog. Klíčová bude kanalizace

Pokud by se Česko vydalo cestou postupného promořování populace, k němuž podle řady expertů už stejně dochází, stačilo by, aby se nakazila polovina lidí. V takovém případě by epidemie sama přestala, tvrdí virolog Ivan Hirsch

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory

"Z jiných epidemií víme, že asi 50 % nakažené populace stačí na to, aby epidemie přirozeně přestala. Takže když bude každý druhý nakažený, tak další nakažení nemohou ostatní ohrozit," řekl Českému rozhlasu virolog a imunolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Reagoval na slova náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který nedávno prohlásil, že pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19 prodělat nebo se s ní setkat.

Experti nepochybují o tom, že promoření napříč Českem už dávno probíhá. Nikdo ale neví, kolik lidí je skutečně nakažených. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tvrdí, že současná hladina promoření populace se obtížně odhaduje, může být deset, ale i 30 nebo 40 procent.

Hirsch proto tvrdí, že stěžejní budou testy na zdravé části populace. "Nejdříve bude v Praze vyšetřeno 5000 tisíc lidí, ty je potřeba velice pečlivě vybrat, abychom se dověděli, jaká část populace je nakažená. Teď se testují jen lidé, kteří se sami přihlásí, protože mají problémy, ale my potřebujeme vědět, kolik je nakažených celkem, tedy i těch, co nemají problémy... Tak zjistíme, jak daleko od té 50% nebo ještě lépe vyšší proinfikovanosti jsme se dostali," uvedl.

Podle něj je možné nechat probíhat epidemii nekontrolovaně, ale situace v některých zemích ukazuje, že to vede především ke zhroucení systému veřejného zdravotnictví, protože nejsou lůžka pro ty nejvíce ohrožené.

Druhou možností, kterou jde i Česká republika, je zpožďování epidemie. "U nás se podařilo epidemii docela dobře zpomalit, tak jsme si zajistili dostatek míst v nemocnicích, ale epidemie bude trvat velmi dlouho," dodal.

Klíčová data také může ukázat rozbor odpadních vod. "Kanalizace bude sloužit jako velmi cenný zdroj biologických dat, protože tam míří biologický materiál téměř ze všech domácností, v němž může být virus SARS-CoV-2 přítomný," tvrdí Ondřej Klapal ze zahraniční redakce Českého rozhlasu. 

I ta by mohla velmi dobře ukázat, jaká je promořenost populace virem. "Tato data mohou ukázat, nakolik je nutné v regionu se společnou kanalizací nařizovat karanténní opatření, nebo je naopak uvolnit," dodal s tím, že vědci nejdřív musí zjistit, kolik koronaviru se dostane do lidských výkalů a podle toho test nastavit.

V pátek přibylo 192 případů nákazy, o pětinu méně než před týdnem

24.07.2021 09:43 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku 192 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je zhruba o pětinu méně než…

Ministerstvo dá 150 milionů na analýzy dopadů pandemie na české…

24.07.2021 07:55 Ministerstvo zdravotnictví plánuje poslat v příštích dvou letech zhruba 150 milionů korun na…

Počet odmítačů klesá. Očkovat proti covidu se nenechá 23 procent Čechů

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Téměř čtvrtina Čechů se nenechá očkovat proti covidu. V průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění…

Kdo šíří covid v českém týmu? Pacienta nula ve výpravě na OH lze odhalit

23.07.2021 17:14 Prvního nakaženého mezi členy české olympijské výpravy v Tokiu bude možné určit pouze v případě…

Nejsmutnější bylo ráno po tornádu, říká měsíc po tragédii mluvčí záchranářů

23.07.2021 15:16 Po řádění tornáda na jižní Moravě bylo nejsmutnější následné ráno, které odkrylo celou katastrofu v…

Ve čtvrtek přibylo v Česku 197 nakažených

23.07.2021 09:26 Ve čtvrtek přibylo v Česku 197 potvrzených případů koronaviru. Je to o 29 nakažených méně než…

Podle Babiše je skandální, že na olympiádu letěl neočkovaný lékař

22.07.2021 19:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za skandální, že na olympijské hry do Tokia letěl s českou…

Očkovácí centrum na výstavišti Brno nabídne od pondělí látku…

22.07.2021 18:13 Velkokapacitní očkovací centrum na výstavišti v Brně nabídne od pondělí možnost nechat se očkovat…

Screening rakoviny plic se podle Vojtěcha spustí nejpozději v lednu

22.07.2021 17:22 Screening rakoviny plic bude spuštěn nejpozději v lednu příštího roku. Nyní se akreditují…

Ústav odmítá, že by laboratoře v Česku používaly méně citlivé testy

22.07.2021 16:42 V Japonsku se používají PCR testy na covid-19 od totožných výrobců jako v EU. Je prakticky…

Související:

Právě se děje