Nemocnice v Uherském Hradišti dostala plicní ventilátory, akci zkomplikovalo počasí

Pracovníci Uherskohradišťské nemocnice dnes převzali deset plicních ventilátorů, které jim poskytl stát. Nemocnice se potýkala s jejich nedostatkem, řekl novinářům její ředitel Petr Sládek. Ze skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech na Příbramsku dnes převezlo ventilátory do nemocnice nákladní vozidlo doprovázené policisty. Původně měl s ventilátory vzlétnout vrtulník, změna nastala kvůli nepřízni počasí.

Správa státních hmotných rezerv veze ventilátory do Uherského Hradiště. (17.10.2020)
doporučujeme

Zásilka do Uherského Hradiště dorazila krátce před 12:45. "Poslední týden stále máme na umělé plicní ventilaci cirka 21 až 23 pacientů. Měli jsme 24 ventilátorů, jeden se nám bohužel ještě pokazil v minulém týdnu, takže ta situace začala být trošku kritická. Proto jsem požádal ministerstvo zdravotnictví a pana ministra, jestli by nám nemohli pomoct," uvedl Sládek.

Dva nové ventilátory okamžitě zamířily na anesteziologicko-resuscitační oddělení, zbylé zatím do skladu. "Ventilátory budou primárně sloužit pro pacienty, kteří jsou na umělé plicní ventilaci a už nejsou covid pozitivní, protože se po nějaké době pozitivita ztratila. Dá se říct, že jsou vyléčeni, ale nelze pacienta odpojit z hodiny na hodinu, ten proces trvá několik dnů, několik týdnů. Doposavad jsme tyhle pacienty posílali do spřízněných nemocnic. Pokud by se to nedělo, tak už teď jsme za hranou svých kapacit," řekl Sládek.

Podle předsedy SSHR Pavla Švagra schválilo dodávku ventilátorů ministerstvo v pátek. "Ministerstvo zdravotnictví má v našich skladech ještě zhruba desítky těchto přístrojů. Zároveň vláda včera (v pátek) schválila nákup dalších 500 plicních ventilátorů," uvedl Švagr.

Uherskohradišťská nemocnice, která zajišťuje péči o pacienty v oblasti, kde je jeden z nejvyšších výskytů nákazy koronavirem v České republice, podle Sládka nadále bojuje s nedostatkem personálu. Uzavřela rehabilitační oddělení a oddělení ošetřovatelské péče, jejich personál posílil zaměstnance u covidových lůžek. U lůžek intenzivní péče pomáhají po zaučení sestřičky z celé nemocnice. Má asi 1450 jejích zaměstnanců, z toho 1100 až 1200 zdravotníků. Podle Sládka nyní 110 zdravotnických zaměstnanců v práci chybí, polovina kvůli nákaze covidem-19, další z důvodu jiné pracovní neschopnosti.

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje je nyní podle Havrlanta celkem 90 plnohodnotných ventilátorů a k nim ještě více než tři desítky záložních. "Teď tedy přibylo dalších deset. V Uherskohradišťské nemocnici je tedy k dispozici 24 ventilátorů a ode dneška deset nových, v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně máme asi 80 ventilátorů včetně záložních a další jsou pak v nemocnicích ve Vsetíně a Kroměříži. Můžeme je samozřejmě podle potřeby přesouvat. Pokud se vyplní predikce nárůstu covidových pacientů, kteří budou v příštích týdnech potřebovat umělou plicní ventilaci, měly by nám tyto počty ventilátorů na péči o ně dostačovat," řekl Havrlant.

Na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví je celý Zlínský kraj červený, což značí nejvyšší možné riziko nákazy koronavirem. Ze čtyř okresů v kraji je nejvíce nakažených právě na Uherskohradišťsku. Za posledních sedm dní se tam objevilo 670 nových případů nemoci v přepočtu na 100.000 obyvatel, což je třetí nejvyšší číslo mezi okresy v České republice. Zlínský kraj je v celkovém počtu nakažených na 100.000 obyvatel druhý mezi kraji. Podle ministerstva zdravotnictví se v regionu novým typem koronaviru nakazilo 1707 lidí ze 100.000.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do pátečního podvečera přibylo přes 8000 lidí s covidem

23.10.2020 19:00 V Česku dnes do podvečera přibylo 8075 prokázaných případů covidu. Je to druhý nejvyšší počet k 18…

Vláda prodloužila zákaz návštěv v nemocnicích a domovech seniorů

23.10.2020 18:50 Zákaz návštěv v nemocnicích, léčebnách a v domovech pro seniory, postižené či lidi s demencí se…

Maďarsko poskytne Česku 150 plicních ventilátorů, pomůže i NATO

23.10.2020 18:34 Aktualizováno Maďarsko dodá České republice 150 plicních ventilátorů. Hasiči je převezou do skladů Správy…

Prymula nám naslouchal, ale důležitá je důvěra, říkají odborníci

23.10.2020 17:33 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) je kompetentní odborník, naslouchá radám ostatních a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama