SÚKL prověřuje prodej ivermektinu na internetu. Ministerstvo stanovisko nemění

Ministerstvo zdravotnictví nezměnilo stanovisko k léku ivermektin, který tento měsíc povolilo k experimentální léčbě covidu-19. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Reagovala tak na dnešní vyjádření Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), která ivermektin při léčbě a prevenci covidu-19 nedoporučila.

Státní ústav pro kontrolu léčiv
doporučujeme

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který pro rozhodnutí ministerstva vypracoval dvě stanoviska, dnes zopakoval, že pro použití ivermektinu při léčbě covidu-19 není dostatečné množství dat. Pokud lékař lék předepíše, měl by k tomu přihlížet. Ústav to uvedl na svém webu.

Ministerstvo umožnilo 12. března podávat pacientům s covidem-19 lék ivermektin podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba se ale vyžaduje informovaný souhlas pacienta. Úřad už tehdy upozornil, že se jedná o léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech, a nelze ji proto považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s onemocněním covid-19. "Na stanovisku ministerstva zdravotnictví k léčivému přípravku ivermektin se nic nemění," napsala dnes ČTK Peterová.

EMA dnes uvedla, že na základě posudku dosavadních studií nedoporučuje ivermektin při léčbě a prevenci covidu-19. Účinek léku je podle ní nadále možné zkoumat při řádných klinických testech. Podobná stanoviska již dříve vydal i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a výrobce ivermektinu Merck.

SÚKL dnes uvedl, že při předepisování ivermektinu musí být přihlédnuto k tomu, že neexistuje dostatek dat o jeho účinnosti v léčbě covidu-19. "Nadále také platí, že ivermektin nebyl dosud nikde na světě registrován jako léčivý přípravek proti covid-19," napsal SÚKL. Ústav ve stanoviscích konstatoval, že je vhodnější používat lék za kontrolovaných podmínek a nepodporovat černý trh nebo užívání nevhodných veterinárních přípravků s obsahem této léčivé látky. Z USA jsou totiž podle SÚKL známé případy předávkování veterinární pastou s ivermektinem.

Lékový ústav prověřuje několik případů nepovoleného prodeje léku na internetu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama