Supermarkety otevřené, muzea zavřená? Opoziční anticovid tým chce, aby Blatný zveřejnil index rizikovosti

Opoziční expertní tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 považuje opětovné uzavření fitness center za nelogické. Požaduje po ministru zdravotnictví Janu Blatném (za ANO), aby zveřejnil index rizikovosti. Takzvaný anticovid tým to uvedl v dnešní tiskové zprávě. Fitness centra se znovu zavřou v pátek po přechodu České republiky do přísnějšího čtvrtého stupně protiepidemického systému PES.

Jan Blatný
doporučujeme

Po konzultacích s odborníky vychází podle týmu index rizikovosti mnohem vyšší pro supermarkety než pro fitness centra, muzea nebo galerie. V těchto provozech je při dodržování hygienických a protiepidemických opatření prakticky zanedbatelný, míní. Muzea a galerie musí též od pátku zavřít. Výjimky mohou dostat výjimečné projekty, na nichž se pracovalo dlouhou dobu, měly velké vstupní investice, zřejmě se v nejbližších letech nebudou opakovat nebo se na ně podařilo shromáždit zahraniční zápůjčky. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v úterý uvedl, že například výstavy Sluneční králové v Národním muzeu nebo Rembrandt: Portrét člověka v pražské Národní galerii už výjimku obdržely.

"Doporučovali bychom, aby vaše odborná doporučení k uzavírání jednotlivých provozů vycházela právě z indexu rizikovosti. Domníváme se, že nová vlna plošných omezení vůbec nezohledňuje rizikovost přenosu viru v dané kategorii provozovny. Přitom tato omezení mají devastační dopady na jejich majitele, provozovatele i zaměstnance," uvedl tým v dopise Blatnému, v němž ministra vyzvali k zohledňování indexu.

Podle České komory fitness stála podzimní vlna pandemie jedno fitness centrum v průměru 620.000 korun. Ztráty celého odvětví překročily 750 milionů korun. Státní podpůrné programy pomohly třem čtvrtinám fitness center pokrýt maximálně 20 procent ztrát, třetině nepomohly vůbec, uvedla komora.

ODS v týmu zastupují poslanci Bohuslav Svoboda, Martin Baxa a Martin Kupka, za lidovce jsou členy senátor Lumír Kantor a poslanci Vít Kaňkovský a Marek Výborný. TOP 09 reprezentují poslanci Vlastimil Válek a Dominik Feri a místopředseda strany Lukáš Otys.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Ministerstvo doporučilo přerušit očkování proti koronaviru první dávkou

27.01.2021 16:25 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví při jednání se zástupci krajů dnes doporučilo, aby bylo kvůli výpadkům…

V Česku už se aplikovalo 222.450 dávek vakcíny

27.01.2021 14:51 Aktualizováno Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku vakcinace 222.450 dávek vakcíny proti nemoci covid-19, v…

Stát se opět obrátí na seniory. Místo peněz jim nyní pošle dopis

27.01.2021 12:10 Občané nad 80 let dostanou dopis s informacemi o očkování proti covidu-19, řekl po dnešním zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama