Svaz průmyslu a dopravy varuje před ukvapeným testováním dvakrát týdně

Dosavadní průběh testování ve firmách by se měl podle Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) nejprve vyhodnotit, než se rozhodne o povinných testech dvakrát týdně. Svaz o tom chce jednat, momentálně považuje za zbytečné ukládat podnikům další povinnosti. Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekl viceprezident SP ČR Jan Rafaj. Zástupci Potravinářské komory ČR pak dnes ČTK sdělili, že komora proti testování dvakrát týdně ostře protestuje, je podle nich zbytečné.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda by podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) měla na dnešním zasedání probrat zvýšení frekvence testování. Zatím je závazné jednou za sedm dní. Testování má ale podle Havlíčka význam zejména tehdy, když se dělá pravidelněji, řekl v neděli v televizi Prima.

"Zvládli jsme tu jednu velkou masivní akci s vyplazeným jazykem a velmi těžce. Vyhodnocujeme čísla. Budeme mít tento týden další čísla," uvedl Rafaj. Nejprve by se mělo podle něj ukázat, jak testování ve firmách pomáhá v současné epidemické situaci, a teprve poté by se případně měl dosavadní systém měnit.

"Vzhledem k minimálním záchytům, které se pohybují na hranici 0,5 procenta, je častější testování neodůvodnitelné," komentovala návrh vlády prezidentka potravinářů Dana Večeřová. Navíc dvojnásobek testů podle ní na trhu není. "Již nyní 30 procent oslovených firem uvedlo, že mají problém se zajištěním testovacích sad do vládou určeného termínu. Navíc dalším testováním znovu stoupnou již nemalé náklady na nákup testovacích sad, organizaci a administrativní zajištění testování všech zaměstnanců," dodala komora.

O podmínkách testování ale chce SP ČR podle Rafaje dále jednat. Zejména ve velkých firmách, kde funguje provoz v několika směnách, by byla třeba větší flexibilita v samotestování doma. Podle Rafaje to ministerstvo zdravotnictví nechce umožnit, aby lidé nemohli v testech podvádět.

Bude-li testování dvakrát týdně povinné, Česká pošta je připravena ho splnit. "Záleželo by na konkrétních požadavcích, zda se půjde cestou samotestů, cestou asistence odborných firem, zda budou moci zaměstnanci stále chodit i na veřejná testovací místa," řekl ČTK mluvčí Matyáš Vitík. Podle něj má pošta výhodu v tom, že jde o logistickou firmu. "Ale je potřeba si uvědomit, že se dostáváme na hranici možností, jak udržet provoz ve standardním chodu. Zásadní jsou kapacity testovacích variant (odborné firmy, samotesty, veřejná testovací místa), a také výše náhrad na náklady, které jsou s testováním spojené," dodal mluvčí.

Podniky nad 250 zaměstnanců začaly s testováním 3. března a musely první cyklus dokončit do pátku. Podíl pozitivních záchytů v nich podle průzkumu SP ČR činil 0,75 procenta. Střední firmy s 50 až 249 pracovníky spustily plošné testování 5. března, dnes ho musejí uzavřít. Pozitivních případů bylo u těchto podniků podle SP ČR 1,24 procenta. Vláda podle Havlíčka uvažuje o zavedení povinného testování také u firem do 50 zaměstnanců.

Úřady a další veřejné instituce s více než 50 pracovníky začaly testovat 10. března, první kolo mají dokončit do středy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Rodiče dali k soudu stížnost kvůli testům dětí a rouškám při návratu do…

11.04.2021 20:21 Rodiče několika dětí podali k Ústavnímu soudu stížnost proti opatření ministerstva zdravotnictví,…

Zákaz pro samoplátce je podle provozovatelů lázní diskriminační

11.04.2021 16:46 Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní ČR protestují proti prodloužení zákazu přijímat…

Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, nahradí ji…

11.04.2021 16:07 Barbora Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. Informaci ze svého twitterového účtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama