Systém PES se má změnit, přibude tabulka týkající se sportu či fungování saun

Protiepidemický systém PES, podle kterého se v Česku řídí opatření proti koronaviru, čekají úpravy podle chystané tabulky. Připravují ji hlavní hygienička Jarmila Rážová ve spolupráci s Národní sportovní agenturou a zohlední rozdíly mezi profesionálním a rekreačním sportem nebo upraví fungování posiloven nebo saun.

Jan Blatný
doporučujeme

Současný systém PES do podrobností příliš nejde, chystaná tabulka by ho měla upřesnit. "Spolupracujeme na tom s ministerstvem zdravotnictví. Jediné, co se řeší, jsou úrovně rozvolnění a rozdíly mezi profesionálním, amatérským organizovaným a rekreačním sportem. Mimo to se tam také řeší další oblasti sportování, jako jsou fitness, wellness a saunová centra," řekl serveru idnes.cz předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička.

Systém PES ve třetím stupni, který by v Česku mohl podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) platit od pondělí, v uzavřených prostorech posiloven či bazénů povoluje přítomnost maximálně deseti lidí. Provozovatelům se to nevyplatí. Podle nové tabulky by se fitness centra, bazény a další zařízení řídila podobnými pravidly jako supermarkety. Platilo by tam omezení jedné osoby na 15 metrů čtverečních, řekla serveru prezidentka České komory fitness Jana Havrdová, která se vyjednávání o podobě nové tabulky účastnila.

"Tuto tabulku s jednotlivými resorty a oblastmi (nejen pro sport) připravuje hlavní hygienička a její odbor," cituje server Blatného. Rážová na dotazy k nové tabulce nereagovala. Hnilička předpokládá, že tabulka bude připravená pro nedělní jednání vlády. Pokud by změnu vláda schválila, mohla by začít platit od pondělí.

Blatný ještě v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že chce v systému PES co nejméně výjimek. Čím více bude v systému výjimek, tím více bude mít děr a tím méně bude fungovat, řekl.

PES vláda spustila minulé pondělí, země byla tehdy v nejvyšším pátém stupni pohotovosti, na který jsou navázána nejpřísnější omezení. Od tohoto pondělí se ČR přesunula do čtvrtého stupně. Zkrátila se doba nočního zákazu vycházení, déle mohou být otevřené obchody a výdejní okénka restaurací. Lidé se také mohou shromažďovat ve větším počtu než dosud. Ve středu se pro další studenty otevřou školy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo roste. Japonsko zažilo růst počtu sebevražd

19.01.2021 13:06 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

PES zůstává na 70 bodech, opět roste reprodukční číslo

19.01.2021 09:23 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Nově nakažených je opět méně, vzrostl však počet hospitalizovaných

19.01.2021 08:58 V pondělí přibylo v Česku 7590 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 1800 méně než před týdnem.…

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama