Systém žádanek na covid test měl technický výpadek

Systém elektronických žádanek na vyšetření vzorku na nový koronavirus měl dnes dopoledne výpadek, problém se podařilo odstranit po poledni. Odběry vzorků i přes výpadek pokračovaly, žádanky budou do systému doplněny zpětně, informovala ČTK mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky Lenka Svobodová.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

"Došlo k technickému výpadku systému e-žádanek. Na nápravě intenzivně pracujeme," uvedla dopoledne Svobodová. Výpadek podle ní neovlivnil dostupnost odběrů pro klienty. "Odběrová místa by měla nadále plynule odběry provádět," dodala. Po 12:30 sdělila, že systém e-žádanek se podařilo zprovoznit a znovu funguje.

Lékař či hygienici musejí žádat o test na covid-19 prostřednictvím elektronické žádanky. V ní jsou zaneseny základní údaje a kontakty na testovaného, které se pak dál přenáší do systému, jenž sleduje pohyb vzorku z odběrového místa přes laboratoř až po výsledek testu. V něm také hygiena vidí, jestli má člověk izolaci nebo karanténu a kdy případně musí na další test.

Na odběrovém místě se ze seznamu žádanek, pokud systém funguje, ověří, jestli má příchozí nárok na test hrazený z veřejného zdravotního pojištění, tedy jej na něj poslala hygiena nebo praktický lékař. Ostatní si musejí test zaplatit.

Systém elektronických žádanek na vyšetření vzorku na covid-19 měl výpadek už 18. září. Odběrová místa ale fungovala nadále, přestože nebylo možné žádanky ani ověřit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školy nelze jen tak otevřít. Máme až statisíce nakažených, můžeme jen vše…

30.10.2020 22:00 Aktualizováno Jednou z variant, jak v Česku omezit šíření koronaviru, je tvrdý lockdown. Ten sice nemá…

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

30.10.2020 22:00 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

Blatný přiznal, že podepsal petici Milionu chvilek proti Babišovi

30.10.2020 19:44 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) potvrdil, že v minulosti podepsal petici Milionu chvilek…

S covidem zemřelo už 3000 lidí. Česko má nejvyšší procento pozitivních…

30.10.2020 18:58 Počet úmrtí s koronavirem v Česku přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za poslední týden. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama