Testovací kapacita v Česku je momentálně dostatečná

Laboratoře v Česku mají zatím dostatek kapacity i materiálu pro testování na koronavirus. Maximální kapacity testů zatím většinou nedosáhly. Vyplývá to z ankety ČTK mezi laboratořemi a nemocnicemi.

V Česku bylo doposud provedeno zhruba 179.000 testů na nákazu koronavirem. Stát chystá studii kolektivní imunity, kvůli níž bude od čtvrtka otestováno plošně až 27.000 lidí z míst s různým podílem nakažených.

Jednotlivé laboratoře dělají nyní desítky až stovky testů denně. Třeba v Plzeňském kraji mají rozbor vzorků u lidí s podezřením na nemoc covid-19 způsobovanou koronavirem na starosti tři laboratoře. Ještě před dvěma týdny byl v regionu nedostatek laboratorních kapacit, testovacích setů i pomůcek a hygienici museli prosit o pomoc laboratoře v Praze a Ostravě. Nyní už ale testování plně zvládají a v případě nenadálé události mají kapacitu zvládnout i větší nápor, řekl dnes ČTK plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD). Podle ředitele krajské hygienické stanice Michala Bartoše by laboratoře v regionu zvládly až 1000 testů denně.

Také testovací kapacity společnosti Nemocnice Pardubického kraje jsou zatím vytížené jen zčásti. Nemocnice v regionu jsou schopné denně zpracovat 550 až 600 vzorků, řekla ČTK mluvčí společnosti Kateřina Semrádová. "V pondělí naše laboratoře vyšetřily 269 vzorků, o víkendu to bylo 330 vzorků," uvedla.

"Laboratoře v ústecké Masarykově nemocnici metodou RT-PCR vyšetří v průměru 150 vzorků denně, kapacita dosud byla dostačující. Krajská zdravotní požádala Státní zdravotní ústav o povolení provádět testování také pro laboratoř klinické mikrobiologie ve své mostecké nemocnici," uvedl ředitel firmy Krajská zdravotní Petr Fiala. Dostatečnou kapacitu má podle mluvčího Krajské nemocnice Liberec Václava Řičáře i tamní laboratoř. Kvůli zpracovávání testů na koronavirus přešla na nepřetržitý provoz. "Denně děláme v průměru zhruba 200 testů," řekl.

Denní kapacita testů na koronavirus v laboratoři institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně je 100 až 150 vzorků. "Minulý týden se testovalo 70 až 120 vzorků denně," řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Vzorky v regionu analyzuje také třeba Cytogenetická laboratoř Brno. "Naše kapacita je zatím 30 vzorků ve všední dny, o víkendu dvojnásobek. Kapacitu všedních dnů máme zaplněnou zcela, víkendovou ne vždy," uvedla vedoucí laborantka Romana Kamermeierová.

Oddělení molekulární biologie Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě za poslední týden dělá průměrně 340 testů za den. "O týden dříve, kdy jistě sehrály roli i Velikonoce, byl denní průměr zhruba o devět deset procent vyšší. Domníváme se, že je to dáno dvěma faktory. Jednak zvýšily své kapacity i jiné laboratoře, jednak je možné, že skutečně klesá počet indikací hygieniků," uvedl vedoucí oddělení Jakub Mrázek. Největší denní počet testů podle něj činil 600.

Laboratoře mají také dostatečné zásoby materiálu pro testování. Laboratoř Fakultní nemocnice Hradec Králové, která v pondělí provedla 292 rozborů, má podle mluvčího Jakuba Sochora dostatek odběrových sad i dalšího materiálu. Zásoby jsou při současné spotřebě zhruba na dva týdny. "Aktuálně je testovacích sad a zdravotníků, kteří odběry provádí, dostatek," uvedl také ředitel ústecké krajské firmy Krajská zdravotní Petr Fiala.

V předchozích dnech se denní počty testů v celé republice pohybovaly přibližně od 3000 po 8000. Nejvíce testů za den dosud činil asi 8300. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na konci března uvedl, že se kapacita testování na koronavirus přiblížila 10.000 vzorkům denně. Premiér Andrej Babiš (ANO) předtím uváděl, že jsou dokonce ambice, provádět denně až 20.000 testů.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda nemocnice zdraví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 12 minutami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

Podle Číny existuje jediná možnost, jak ukončit válku na Ukrajině

Před mírovou konferencí o Ukrajině ve Švýcarsku je třeba provést ještě "hodně práce", prohlásila ve středu Čína v reakci na slova německého kancléře Olafa Scholze, podle něhož Peking souhlasil s podporou této konference.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy