Testy by měly určovat množství viru, říká Žaloudík. Víru v roušky nechápe

Senátorovi a bývalému řediteli Masarykova onkologického institutu Janu Žaloudíkovi (ČSSD) nepřijde smysluplné dělat z nového typu koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19 novodobý mor. Jako argument uvedl skutečnost, že podíl těžkých případů a úmrtí na celkovém počtu obyvatel je velmi nízký.

Politik se v rozhovoru pro ČT24 dokonce nechal slyšet, že by ani osoby s pozitivním testem na covid-19 neumisťoval do karantény a že by se mělo brát v potaz také množství viru v organismu.

V Interview ČT24 dal najevo, že by ani pozitivní test na covid-19 nepovažoval za důvod k izolaci nakaženého, volá po tom, aby se hodnotilo také množství viru v organismu.

"Pozitivita na covid ještě neznamená, že kvůli tomu budu zavírat společnost. (Test) PCR se má dělat kvantitativně, protože taška jablek a vagon jablek jsou dvě různá množství jablek. Je potřeba vidět, kolik viru v kom je a jestli má nějaké příznaky,“ vysvětlil Žaloudík, který je známý tím, že mu mnoha vládní opatření během pandemie přijdou absurdní.

"Proč se zaměřujeme takto dramaticky na tento virus, kde máme 400 mrtvých za půl roku?," podotkl. I tak ale zároveň uznal, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) musí dát na rady expertů, kterých však není na covid-19 dost "vychováno, jelikož se v takové situaci nacházíme poprvé".

Někdejší děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity si také myslí svoje o rouškách. Dle jeho slov se nejedná o rozhodující faktor v ochraně před virovou infekcí. "Nenapadám roušky. Napadám víru v roušky jako zásadní řešení problému. Ptám se, proč naši epidemiologové neřešili ty věci v letech minulých,“ řekl Žaloudík s tím, že se po rouškách nesáhlo například kvůli spalničkách, příušnicím či běžné chřipce. 

Lidé, kteří ministrovi radí, dle senátorových slov sahají po povinném zakrývání úst a nosu, jelikož se nejedná o nic škodlivého. "Chtějí mít jistotu, je tam zodpovědnost, trošičku alibismu. Když zavedete roušky, nic nepokazíte, protože když onemocnění nepřijde v nějaké větší míře, tak se řekne, že je to zavedením roušek, když se to objeví v Horní Lhotě, tak se řekne, že je to proto, že tam nedodržovali a je to důvod pro další opatření,“ vysvětlil. Dokonalou ochranu před prostředím by spatřoval leda v plynových maskách.

Onkolog zároveň také varoval, že se nošení roušek rozhodně neobejde bez nežádoucích účinků. "Zkuste si dát na výfuk automobilu na chvilku roušku. Potom si ji za prvé zanalyzujte, co v ní bude, a za druhé zkuste, jak vám to auto pojede,“ nastínil.

Ministr zdravotnictví se ve čtvrtek nakonec rozhodl přistoupit ke změně dříve avizovaného opatření, které by znamenalo znovuzavedení roušek počínaje začátkem nového školního roku. To se ale nebude vztahovat nejen na restaurace a obchody, nýbrž i školní chodby. Povinné budou jenom ve veřejné dopravě a na úřadech. Opozice jej za to kritizovala kvůli nekoncepčnosti a dokonce i vyzývala k podání demise. 

K tomu se ale senátor Žaloudík nepřipojil. "Já mám pana ministra Vojtěcha rád. On je mezi mlýnskými kameny. Musíme brát mezinárodní kontext, situaci ve světě, která je také zvláštní. Myslím, že dělá, co může,“ vysvětlil.

V závěru také řekl, že se situace nezmění, ať už bude v čele resortu zdravotnictví stát jiný ministr nebo ministryně. I tak se mu ale nezamlouvá způsob vyhlášení a následná změna nařízení. "Já bych si to rozvážil, projednal bych to a vyhlásil opatření třeba koncem září. Nevidím důvod, proč tak rychle,“ uzavřel lékař.

Související

Více souvisejících

Jan Žaloudík Roušky a respirátory Adam Vojtěch (ANO) ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy