Testy na Dole Darkov odhalily dalších 16 nakažených

V souvislosti s ohniskem nákazy v karvinském Dole Darkov společnosti OKD přibylo od úterý 16 nakažených - 11 zaměstnanců dolu a pět jejich příbuzných. Nárůst se projevil po úterním plošném testování, při němž hygienici odebrali vzorky 387 lidem. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

V souvislosti s ohniskem v Dole Darkov je v evidenci hygieniků 385 pozitivně testovaných. Mezi nimi je 253 zaměstnanců dolu a 125 jejich příbuzných. Mezi nakaženými zaměstnanci je i 19 polských pendlerů, jejich počet od úterý vzrostl o sedm. Dalších sedm pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, které v dole provádějí třeba údržbu.

"Celkový počet případů v Moravskoslezském kraji k dnešnímu dni činí 1606, od úterý se zvýšil o 23," uvedla KHS. Mimo ohnisko v Dole Darkov přibylo dnes v Moravskoslezském kraji sedm nových případů. Tři pozitivně testovaní přibyli v evidenci v okrese Karviná, dva v Ostravě a po jednom na Novojičínsku a Frýdecko-Místecku.

V úterý začala druhá etapa plošného testování zaměstnanců dolu. Má ověřit, zda se covid-19 později neprojevil u pracovníků, jejichž vzorky byly při prvních testech před dvěma týdny negativní. Testování bude pokračovat na konci týdne.

V dolech pokračují zpřísněná opatření. V Dole Darkov se stále netěží a dělají se tam jenom nezbytné práce pro zajištění bezpečného chodu dolu.

Nemoc se v darkovském dole začala šířit před měsícem. Množství nakažených odhalilo až první plošné testování, při kterém hygienici provedli více než 2500 odběrů. Klinické projevy nemoci podle nich mělo jen minimum pozitivně testovaných. Řada nakažených byla zcela bez příznaků, u mnoha dalších byla příznakem například jen zvýšená únava, kterou však horníci připisovali fyzicky náročné práci.

Po dvou týdnech se testy musí zopakovat. Při prvním testování odebrali hygienici vzorky 18. května téměř 800 horníkům a od 22. do 25. května 1700 pracovníkům.

KHS uvedla, že postupně kontroluje jednotlivá pracoviště OKD, zaměřuje se na preventivní protiepidemická opatření. "Dnes proběhla kontrola na Pomocném závodě Darkov a na útlumové lokalitě Důl Staříč," uvedli hygienici.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 je potvrzený u třetího pracovníka elektrárny Dukovany

08.07.2020 10:38 V jaderné elektrárně v Dukovanech na Třebíčsku mají podle posledních informací nákazu covidem-19…

Kritika chytré karantény plyne z nepochopení systému, tvrdí ministerstvo…

08.07.2020 10:27 Kritika takzvané chytré karantény ze strany starostů měst a obcí z Karvinska plyne podle…

V Moravskoslezském kraji přibylo 77 nakažených, koronavirus pronikl do…

08.07.2020 09:57 V Moravskoslezském kraji přibylo 77 lidí s koronavirem. Od počátku pandemie se nakazilo 3452 lidí.…

Covid-19 v Česku: Počet nových případů se po dvou dnech vrátil nad sto

08.07.2020 07:59 Počet nových případů koronaviru v Česku se po dvou volných dnech vrátil nad stovku. V úterý jich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy