Testy v prachatické firmě skončily, pozitivních je zatím 6 lidí

Hygienici dokončili testování na koronavirus asi 350 zaměstnanců firmy Intica Systems v Prachaticích. Zatím znají výsledky dvou třetin, pozitivních z toho je šest lidí. Výsledky ostatních budou v pátek. Za dnešek zaznamenali hygienici v kraji 20 nových výskytů nemoci covid-19, vedle pracovníků prachatické firmy u tří mladých hokejistů i u člověka, který se vrátil z Chorvatska. ČTK to dnes řekly ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová a epidemioložka krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Ilustrační foto
doporučujeme

Prachaticko je s 66,7 nemocnými na 100.000 obyvatel nejvíce zasaženým okresem v ČR. Podle Luňáčkové nestačily dnes laboratoře vyšetřit všechny vzorky z Prachatic, konečné výsledky by měly být v pátek okolo poledne.

U zaměstnanců firmy Intica Systems, která vyvíjí a vyrábí spínací techniku pro automobilový průmysl, se nákaza objevila před týdnem. Většinu pacientů tvořili zahraniční pracovníci, kteří žijí na ubytovně. Postupně se koronavirus potvrdil téměř u 30 lidí z firmy nebo jejího okolí. Kvůli situaci zastavila společnost v sobotu výrobu.

"V našem regionu je jediné významné ohnisko v Prachaticích, ale je po zásahu krajské hygienické stanice zmapované a izolované. Jak Prachaticko, tak celý Jihočeský kraj je tak z epidemiologického hlediska bezpečný jak pro obyvatele, tak pro návštěvníky," řekla hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

Kumulativní počet nemocných s koronavirem je v kraji od začátku epidemie 315, vyléčených je 199, pozitivních 110 lidí. I přes nárůst onemocnění v červenci si jižní Čechy udržují s 48,9 nemocnými na 100.000 obyvatel pozici kraje s nejnižším výskytem nemoci covid-19 v ČR.

Od středečního do čtvrtečního večera vyšetřily laboratoře v kraji 432 vzorků s podezřením na koronavirus. Z toho je 20 pozitivních, je mezi nimi 12 žen a osm mužů.

"V šesti případech šlo o zaměstnance prachatické firmy Intica, kde pokračovalo testování. Zdroj ostatních nákaz je rozmanitý. Patří sem tři mladí hokejisté, infikovaní v rámci tréninkových aktivit, jeden ve Zlíně, jeden v Brně, jeden v Táboře," uvedla Kotrbová.

Mezi dalšími dnes potvrzenými je jeden člověk, který se nakazil od člena rodiny, další dva na pracovišti. Ve dvou případech jde o kontakty s již dříve pozitivně testovaným člověkem v Brně, ve třech případech v Praze. "Přibyl také kontakt s pozitivně testovanou příbuznou z Ukrajiny. Jeden případ rozšířil konto návratů z dovolené v Chorvatsku a jeden pochází z pobytu v Rakousku," sdělila šéfka hygieny.

Kvůli situaci v Prachaticích hygienici také nařídili od středy nošení roušek v nemocnicích, domovech pro seniory i na úřadech v celém Jihočeském kraji. Na Prachaticku je opatření ještě přísnější. Lidé tam musejí nosit roušky ve všech veřejných vnitřních prostorách. Na jihu Čech se od března nakazilo koronavirem 295 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 mají další dva zaměstnanci prachatické firmy, nákaza je i v…

08.08.2020 18:42 Aktualizováno Jihočeští hygienici dnes potvrdili další dva nemocné s covidem-19 v prachatické společnosti Intica…

V Česku přibylo 323 nových případů covidu, nejvíce od dubna

08.08.2020 18:13 Aktualizováno V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek…

Ve Slezsku se nakazilo koronavirem dalších 56 lidí, ohniskem je okres…

08.08.2020 09:24 V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 56 lidí nakažených koronavirem. Nejhorší situace je stále…

Nemocnice mají nedostatek krve a hledají dárce. Zjišťovali jsme, co vás…

08.08.2020 09:00 REPORTÁŽ – Nemocnice v Česku mají kritický nedostatek krve. Vyzývají proto dárce k odběru. Poptávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama