Testy zjistily mezi pacienty ústavu v Jevíčku další nakažené

Nové testy na covid-19 v krajském léčebném ústavu v Jevíčku na Svitavsku, kde se léčí plicní nemoci a pohybové obtíže, zjistily další dva nakažené. Jde o pacientky rehabilitačního oddělení ústavu, jsou bezpříznakové. Dosud tak bylo zjištěno v zařízení celkem sedm nakažených, z toho byly tři pacientky a čtyři zaměstnankyně. Na pneumologii nákaza zjištěna nebyla, řekla dnes v 17:00 ČTK ředitelka ústavu Lenka Smékalová.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Dnešní výsledky testů jsou z odběrů od 75 lidí, z nichž 30 bylo pacientů celého rehabilitačního oddělení, kde byla nákaza zjištěna v pátek 11. září. Podle ředitelky nelze s jistotou říci, kde se nákaza v zařízení vzala.

"Přibyly dvě pacientky, dalo se to očekávat, byly s nemocnou dost v kontaktu. Obě pacientky jsou bezpříznakové. Jedna z těchto pacientek byla spolubydlící nemocné. Veškerý personál byl negativní. V tuto chvíli máme otestované celé ohnisko. Další testy budou už preventivní, budou se týkat jiných odděleních," řekla ČTK Smékalová.

Podle ní jedna ze tří nakažených klientek měla dnes odpoledne mírně zvýšenou teplotu. "Průběh onemocnění je u ní mírný. Čtyři zdravotní sestry byly podchyceny hned první den, byly bezpříznakové, věříme, že ani nestihly nikoho nakazit," řekla ČTK Smékalová.

Nákaza se na rehabilitačním oddělení potvrdila v pátek nejprve u jedné zdravotní sestry a u jedné pacientky, a to i přesto, že v ústavu platí přísná hygienická opatření a měsíc a půl platí zákaz návštěv. V zařízení se dál testuje, další výsledky by měly být v pondělí 14. září, řekla Smékalová.

Ústav existuje od roku 1916. V počátcích poskytoval péči lidem s tuberkulózou. Tehdy byl určen pro ženy a dívky, po první světové válce zařízení začalo přijímat i mužské pacienty. V současnosti se v sanatoriu v několika oddělených pavilonech léčí okolo 170 pacientů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Web ministerstva měl závadu. V ČR je téměř 3000 nově nakažených koronavirem

01.10.2020 10:56 Aktualizováno Denní přírůstek počtu případů koronaviru v Česku se vrátil do blízkosti 3000. Ve středu jich…

Dodavatel roušek zabavených v Lovosicích dostane náhradu, vnitro zaplatí…

01.10.2020 08:43 Za roušky a respirátory, které stát v polovině března zabavil v průmyslové zóně v Lovosicích,…

V Česku výrazně vzrostl počet hospitalizovaných s covidem-19

30.09.2020 19:36 V úterý přibylo v Česku oproti pondělku 151 hospitalizovaných s nemocí covid-19, což je nejvyšší…

V Praze přibylo 587 nakažených, je to podstatně víc než o den dříve

30.09.2020 18:48 V Praze přibylo za posledních 24 hodin 587 případů koronaviru, to je o 181 víc než v úterý. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama