Transplantací v Česku bylo loni nejméně od roku 2013, i kvůli epidemii koronaviru

Transplantovaných orgánů bylo v ČR loni nejméně od roku 2013, meziročně ubylo sto operací na 765. Nejvíce pacientů dostalo jako v předchozích letech nové ledviny a játra. Vyplývá to ze statistik Koordinačního střediska transplantací, které má od roku 2003 na starosti vedení čekacích listin a koordinací transplantací. O jedenáct méně než před rokem bylo i dárců orgánů, zemřelých bylo 249 a žijících 28.

Podle statistik Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze, který je největším transplantačním centrem v zemi, ubylo transplantovaných orgánů o desetinu proti dosud rekordnímu roku 2019. Bylo jich 495. Proti předchozímu roku 2018 to bylo ale jen o 12 méně, informoval dnes IKEM v tiskové zprávě. Naopak více lidem bylo transplantované srdce, 46 operací znamenalo nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Další čtyři srdce operovaná v IKEM dostaly děti v péči Fakultní nemocnice v Motole.

Vůbec nejčastějším transplantovaným orgánem jsou ledviny, darují je zemřelí i živí dárci. V roce 2019 bylo ledvin transplantovaných 510, loni 443. Ve Fakultní nemocnici v Motole transplantovali loni pětatřiceti pacientům plíce. S tímto orgánem transplantovaným žije zhruba 250 lidí. Už před koncem loňského roku začali první z nich v Motole očkovat vakcínou proti covidu-19. Podle šéfa tamního transplantačního programu Jana Havlína patří mezi nejohroženější skupiny zejména proto, že po přijetí nového orgánu musí užívat léky potlačující imunitu.

Přednosta Transplantcentra IKEM prof. MUDr. @OViklicky, CSc. odpovídá na nejčastější otázky pacientů Transplantcentra IKEM k vakcíně proti COVID-19. Je vakcína bezpečná? Není imunosuprese problém? Neohrozí očkování transplantovaný orgán? Více zde: https://t.co/ADhLGt6Tmv.

— IKEM (@ikemcz) January 6, 2021

Počty operací ovlivnil i koronavirus. "Existence transplantační medicíny je fakticky plně závislá na aktivitě lékařů oboru anesteziologie a intenzivní medicína. Jejich nasazení v době probíhající nákazy covid-19 v České republice bylo extrémní a mimořádné," uvedl Vladimír Černý, předseda společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, který v době epidemie řídí kapacity nemocnic a v listopadu se stal náměstkem ministra zdravotnictví.

Transplantační centra jsou závislá na ostatních nemocnicích, jejich lékaři pracující v intenzivní péči dárce vytipovávají. Podle odborníkům z IKEM ani v koronavirové epidemii na transplantační program nezapomínali. K transplantacím v IKEM doporučili 131 dárců.

"Museli jsme čelit nejen nemoci samotné, ale i novým výzvám v podobě změn v provozu jednotlivých pracovišť, výpadku personálu, ať již kvůli nákaze nebo i uzavřeným školám, školkám a nutnosti rodičů zůstat doma, nebo velmi častým změnám v opatřeních, která reagovala na měnící se situaci v ČR," uvedl k tomu ředitel IKEM Michal Stiborek.

Transplantacím se věnuje pražský Institut klinické a experimentální medicíny a Fakultní nemocnice v Motole, dále fakultní nemocnice v Brně, Hradci Králové, Plzni, Ostravě a Olomouci. V každém transplantačním centru je čtyřiaadvacetihodinová pohotovost transplantačních koordinátorek, které celý proces odběrů organizačně zajišťují. Prioritou je co nejvíce zkrátit dobu přenosu orgánu k příjemci. U srdce musí být obnoven krevní oběh maximálně do čtyř hodin, u jater do 12 hodin, u ledvin do 24 hodin.

Většina zemřelých dárců je po mozkové smrti způsobené většinou spontánním krvácením do mozku, dále nedostatečným okysličením mozku, cévními mozkovými příhodami nebo poraněním mozku při nehodách. Potenciálními dárci jsou také pacienti, kterým se zastavilo srdce.

Související

Více souvisejících

ikem transplantace Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) operace pacienti Zdravotnictví nemocnice Motol nemocnice zdraví

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 1 hodinou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy