Trasování má být centralizované a profesionalizované. Blatný chystá změnu zákona

Trasování lidí nakažených koronavirem by mělo být centralizované a profesionalizované, ministerstvo zdravotnictví z toho důvodu připravuje změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, jež by měla upravit postavení hygienických stanic. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Současný počet 3500 operátorů, kteří mohou být k trasování k dispozici, je podle něj dostatečný i do budoucna.

Jan Blatný v útrobách ministerstva zdravotnictví. (29.10.2020)
doporučujeme

"Počet je v současné době dostačující. Jsme schopni dotrasovat téměř 100 procent i při 6000 až 8000 nově diagnostikovaných osob denně," uvedl Blatný. "Velká část odpovědnosti bude nadále na hygienických stanicích, protože to je páteří celého systému," dodal. Je podle něj záměrem zvýšit počet lidí, kteří budou pracovat v systému v rámci krajských hygien, méně by se tak musely zapojovat soukromé firmy.

Podle Blatného resort pracuje na změně zákona, jež by posílila hygienické stanice. "Jednoznačně podporuji záměr hlavní hygieničky (Jarmily Rážové) i ostatních zainteresovaných osob, aby byla tato služba centralizovaná. To musí fungovat v podstatě 'vojensky', přesně tak, abychom v budoucnu se mohli spolehnout na tuto síť, kterou stát vlastní, a nemuseli její práci suplovat," řekl Blatný. S novelou chce přijít co nejdříve.

Neuroložka a senátorka z klubu Starostů Alena Dernerová by novelu jednoznačně podpořila. "Decentralizovaný systém je špatně. Je nutné, aby vedoucí byla hlavní hygienička v pozici náměstkyně ministra, ta by potom řídila krajské hygieny, které by zase fungovaly i v rámci kraje a přenášely informace na ten kraj," poznamenala.

Někteří operátoři, kteří se podílejí na projektu Chytrá karanténa, se mohou podle vyjádření vládního zmocněnce pro informační technologie a digitalizaci Vladimíra Dzurilly z tohoto týdne díky nižšímu počtu nových případů přesunout na pomoc hygienikům při epidemiologickém šetření. Další budou připraveni jako zálohy pro očekávaný nárůst případů po návratu dětí do škol.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo zdravotnictví bude vyvracet dezinformace o covidu, kampaň…

29.11.2020 21:44 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví bude od pondělí pravidelně informovat o nejčastějších dezinformacích…

Za dnešek 708 nových případů covidu, v sobotu výrazně ubylo…

29.11.2020 19:16 Počet lidí hospitalizovaných s novým koronavirem v sobotu klesl na 4565, zatímco v pátek jich bylo…

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 16:07 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

MU Brno chce návrat studentů do škol, má výhrady k nařízené pracovní…

29.11.2020 14:15 Snížení stupně rizika ze čtvrtého na třetí v systému PES je důvodem ke zrušení nouzového stavu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama