Trasování se stíhá do 400 případů za den, cílem je 750 denně

Hygienici stíhají trasovat do 400 nových případů koronavirové nákazy za den. Po posílení hygienických stanic a zapojení mediků a díky provozu informační linky 1221, která má fungovat od 1. září, by se mělo pak zvládat trasování u 750 nových nakažených denně.

V pořadu otázky Václava Moravce (OVM) to dnes řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Podle hlavního epidemiologa pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petra Smejkala bude podstatné hlavně testování. Měl by se při něm dát odlišit druh nákazy i to, jak moc je pacient infekční.

V sobotu přibylo 319 lidí s potvrzeným koronavirem. Nejvyšší denní počet případů byl 21. srpna, a to 503. V pátek 28. srpna se dostal na 485. Někteří nakažení si stěžují na to, že se jim hygienici ani po několika dnech neozvali a své kontakty museli obvolávat sami. Zástupci ministerstva zdravotnictví opakovaně uvedli, že s příchodem podzimu se bude koronavirus víc šířit.

"Dá se stíhat do 400 denně každý den," uvedla k trasování u nových případů Rážová. V pololetí v hygienických stanicích pracovalo 2057 lidí. Z nich bylo 1700 expertů, zbytek tvořil technický personál. Úvazků pro epidemiology je dohromady 350, podotkla Rážová. Podle ní se stanice posilují o 134 míst, víc než polovina z nich už je obsazená a pracovníci na ně nastoupí v září či říjnu.

Epidemiologům by měla uvolnit ruce i nová centrální informační linka 1221, která má fungovat od září. Kapacita se zvedá také díky zapojení mediků. Vypomáhat by jich mělo 130, v Praze a Středočeském kraji kolem 60, popsala hlavní hygienička.

"Počítáme s dalším navýšením, abychom zvládli cíl kolem 750," řekla k počtu nových potvrzených případů pro trasování Rážová.

Podle Smejkala v nadcházející chřipkové epidemii nebude důležité ani tak trasování, jako testování. Epidemiolog IKEM a člen expertní platformy KoroNERV-20 míní, že zdravotníci by měli mít k dispozici rychlé testy, kterými se dá odlišit chřipka, covid-19 či jiná viróza. Zjišťovat by se měla také takzvaná virová nálož, tedy to, jak moc je člověk infekční. Odlišili by se tak superpřenašeči od slabších nakažlivých.

"Ve světě takové testy jsou. Nevím, proč bychom je neměli mít," řekl Smejkal. Podle něj se vše dá zjistit z jednoho stěru. Epidemiolog míní, že je potřeba testovat lidi s příznaky, jejich kontakty a preventivně také zdravotníky a další profesionály. "Rozhodně jako vyspělý stát máme na to, abychom tyto kapacity měli," dodal Smejkal. Podotkl, že postup bude záležet ale i na tom, zda virus slábne, nebo je stejný jako na jaře.

Podle Rážové by krajské hygieny měly trasovat "epidemiologicky významné kontakty", tedy superpřenašeče. Testy by měly být i pro pracovníky ve zdravotnictví, sociálních službách či v integrovaném záchranném systému. Nyní se dokončuje národní strategie testování. Vzniká síť laboratoří. Za den by měly provést minimálně 15.000 testů, řekla hlavní hygienička. Podle ní by měl být počet ale i vyšší. Na jaře vládní politici mluvili o 20.000 testů či více denně.

Související

Hygienická stanice hl. m. Prahy

Jágrovou má v čele pražských hygieniků vystřídat Schumová

Hygienickou stanici v hlavním městě má od ledna vést lékařka Zdeňka Schumová, která dosud na pražské hygieně řídila sekci ochrany veřejného zdraví. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy s odkazem na zdroje z resortu zdravotnictví. Schumová má nahradit Zdeňku Jágrovou, která na konci roku odchází do penze. Do povědomí veřejnosti se dostala zejména kvůli epidemii koronaviru.
Rastislav Maďar Rozhovor

Předvánoční rozvolnění bylo tragickou chybou. Neregistrovanou vakcínou bych neočkoval, říká Maďar

ROZHOVOR – Za zesnulé oběti na covid-19 nepociťuje osobní výčitky, neboť před značně zhoršující se situací loni jako poradce ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha včas varoval. Uznávaný epidemiolog Rastislav Maďar, jemuž je líto každého vyhaslého života, se nyní vrátil do veřejného života jako člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), protože se bál, aby se neopakovaly stejné dřívější chyby. „Předčasné předvánoční rozvolnění bylo tragickou chybou, stejně tak nedostatečné vyhledávání nových infekčnějších variant viru na celém území v minulých měsících,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Rastislav Maďar.

Více souvisejících

Jarmila Rážová (hygienička) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy