Tři čtvrtiny firem jsou připraveny na očkování poskytnout provozy

Tři čtvrtiny firem jsou připraveny na očkování poskytnout své provozy. Chtějí tak přispět k tomu, aby státní očkovací kampaň nabrala na tempu a byla efektivnější, jakmile bude dostatek vakcín. Vyplývá to z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi 80 firmami.

Ilustrační foto
doporučujeme

Více než čtvrtina dotázaných firem má odpovídající infrastrukturu, včetně závodních lékařů. Dalších 37 procent je připraveno v krátké době infrastrukturu na podporu státní očkovací kampaně zřídit. "To znamená, že téměř dvě třetiny společností jsou takříkajíc připraveny ve startovacích blocích a chtějí významně podpořit státní očkovací kampaň," uvedl výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Pět největších firem, které jsou podle průzkumu připraveny zapojit svou infrastrukturu včetně závodních lékařů, má dohromady přes 80.000 zaměstnanců. "Pokud to přepočítáme na celou zemi, vidíme obrovský potenciál této nabídky. Naše firmy jsou zvyklé zvládat velké projekty, což opět většina z nich potvrdila tím, že dokázaly zavést povinné testování všech svých zaměstnanců," upozornil Bauer.

Téměř všechny společnosti v průzkumu rovněž uvedly, že jsou připraveny převzít i náklady na zajištění infrastruktury a závodních lékařů, více než 40 procent firem je dokonce ochotno nést veškeré náklady. Tento krok by tedy ulevil státnímu rozpočtu.

Vše podle ČNOPK platí za předpokladu, že bude k dispozici dostatek vakcín. Nejprve je také třeba vyjasnit některé důležité otázky - firmy například požadují, aby vláda co nejrychleji vytvořila politicko-právní rámcové podmínky, například otázky odpovědnosti. Je také jasné, že očkování by se mělo dít výlučně na dobrovolné bázi, uvedla komora.

Také v Německu se spolková vláda a jednotlivé spolkové země dohodly na tom, že by se v průběhu druhého čtvrtletí měly do očkovací kampaně stále více zapojovat firmy a jejich závodní lékaři.

ČNOPK je se svými 700 členy největší bilaterální hospodářskou komorou v ČR. Jejím hlavním posláním je prostřednictvím rozsáhlých služeb podporovat česko-německý byznys.

Témata: firmy | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama