Trojité testování seniorů. Rozsah epidemie v domovech důchodců bude znám až v prosinci

Situaci ohledně šíření covid-19 v domovech seniorů se podaří pomocí trojího testování zmapovat nejdříve na začátku prosince. V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Nemůže to podle něj být hotovo dřív než za 15 dní, protože mezi jednotlivými testy musí být pětidenní lhůta.

Ilustrační foto
doporučujeme

Blatný již v pátek řekl, že testování v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb prozatím prokázalo nákazu covidem-19 asi u pětiny jejich klientů. Dnes řekl, že jde o zátěž, která mnohonásobně překračuje průměrnou zátěž populace odhadovanou na tři až čtyři procenta. Zjištěné číslo ho ale nepřekvapilo.

"Díky opakovanému testování se dostaneme během dvou nebo tří sad těch testů do situace, kdy budeme mít opakovaně protestovanou celou tuto skupinu osob," řekl. To, že se test udělá opakovaně, nahradí jeho nižší, ale podle ministra dostatečnou citlivost. "Potom bude klíčové další testování pouze u toho personálu, což je strategie, kterou chceme jít," dodal ministr.

Blatný za jednu z mnoha výhod antigenního testu užívaného domovech sociální péče označil to, že výsledek je znám během čtvrt hodiny a je možné okamžitě učinit opatření, například oddělit pozitivně testované osoby. Testovat klienty a zaměstnance má podle dosavadních informací pravidelně zhruba 1500 zařízení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo zdravotnictví bude vyvracet dezinformace o covidu, kampaň…

29.11.2020 21:44 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví bude od pondělí pravidelně informovat o nejčastějších dezinformacích…

Za dnešek 708 nových případů covidu, v sobotu výrazně ubylo…

29.11.2020 19:16 Počet lidí hospitalizovaných s novým koronavirem v sobotu klesl na 4565, zatímco v pátek jich bylo…

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 16:07 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

MU Brno chce návrat studentů do škol, má výhrady k nařízené pracovní…

29.11.2020 14:15 Snížení stupně rizika ze čtvrtého na třetí v systému PES je důvodem ke zrušení nouzového stavu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama