"Je to riziková aktivita." Prymula a Rážová řekli, jakým místům se vyhnout

Česko se potýká s masivním nárůstem nově identifikovaných případů nákazy koronavirem. Epidemiolog Roman Prymula i hlavní česká hygienička Jarmila Rážová proto vydali několik rad, jak se chovat a jakým místům se, pokud možno, vyhnout.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

"Vyhnula bych se party a pak bych možná nešla bruslit a hrát hokej. Tím, jak musí být plocha ledová, vzniká vrstva aerosolu, která se drží nízko u země, kde hráči hrají a dýchají. Tím nechci říct, že se nemá bruslit, ale spíš je dobré snížit počet návštěvníků,” poznamenala hygienička v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. 

Zato epidemiolog, nynější náměstek ministra zdravotnictví a vládní zmocněnec pro zdravotnictví Roman Prymula se staví skepticky vůči nočním podnikům, v nichž hrozí, že se nebudou dodržovat hygienická opatření. "V barech vidím riziko v uzavřeném prostředí, kde pravidla mezi jedenáctou a druhou ráno padají – to je, myslím, riziková aktivita,” sdělil s výtkou vůči Čechům, kteří podle něj upouštějí od ochranných opatření vedoucích k eliminaci rizika infekce.

Import z Chorvatska?

Prymula také řekl, že by měl existovat jednotný způsob hodnocení jednotlivých evropských zemí, které jsou z epidemiologického hlediska rizikové. "Minimálně by to mělo být tak, že se informujeme dostatečně dopředu, jako to udělalo Norsko. U Slovinska to bylo naopak velmi narychlo, konstatoval epidemiolog.

Mezi případy nákazy koronavirem figurují i ty, které si Češi dovezli z dovolené v Chorvatsku. Jedná se ale o desítky případů. Rážová informovala, že párty a večírky jsou rizikové jak v Česku, tak i v Chorvatsku.

Jak to bude se školami?

Hlavní hygienička slíbila, že v polovině srpna dostane ministerstvo školství manuál, jímž by se měly školy od září řídit. Víc k tomu ale neřekla. Že by se měly děti vrátit do lavic, si myslí i Prymula. "Mezi dětmi není nepravděpodobný závažný průběh, ale pravidla musí být i pro prevenci zavlékání nákazy do rodin,” podotkl.

Karanténa by měla být zkrácená na deset dní

Ve hře je i možné zkrácení karantény v případě infekce na deset dní. "Ano, diskutujeme o tom. Musíme mít ale dost důkazů, že je to bezpečné,” sdělila hlavní hygienička.

S tím by souhlasil i Prymula. "Řada zemí na tento systém přešla, v 97,5 procentech riziko přenosu nehrozí žádné, ve 2,5 procentech je potenciální riziko infekce i potom," objasnil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V pátek přibylo v Česku 2111 případů covidu, za sobotu zatím 1024

19.09.2020 19:15 Aktualizováno V Česku přibylo v pátek 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o tisícovku méně,…

V Praze přibylo za sobotu 168 případů koronaviru, o polovinu méně než v…

19.09.2020 18:53 V Praze přibylo za uplynulých 24 hodin 168 potvrzených případů koronaviru. Tento týden, kdy denní…

Novou verzi eRoušky si stáhlo v pátek 240 tisíc lidí

19.09.2020 15:48 Novou verzi mobilní aplikace eRouška, která je uživatelům k dispozici od pátku a má je upozornit na…

Český registr dárců kostní dřeně se plní. Dnes byl zapsán 100 tisící…

19.09.2020 13:49 Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) má už 100.000 dobrovolníků, kteří jsou připraveni darovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama