Unikátní operace: Lékaři ve FN Brno využili novou metodu u pacienta s vředem rohovky

Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně provedli jako první v České republice unikátní operaci u pacienta s chronickým vředem oční rohovky. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Lékaři
doporučujeme

Pacienti s defektem rohovky mají omezené vidění a problémy s citlivostí postiženého oka. Lékaři muži přenesli nerv z čela do lemu rohovky, díky čemuž se rohovka zhojí. Pacienta už propustili do domácího léčení.

Podobné problémy jako dvaapadesátiletý muž mívají podle Lipovské lidé s chronickým defektem rohovky, který vznikl poraněním nebo infekcí a vyústil ve vznik neurotrofického vředu. "Operace byla provedena technikou přímé neurotizace, to je mikrochirurgickým přenosem senzitivních nervů z čela pacienta přímo do lemu oční rohovky bez potřeby použití nervového štěpu," uvedl přednosta kliniky plastické a estetické chirurgie Zdeněk Dvořák.

Lékaři muže po bezproblémové operaci a hojení propustili do domácího léčení a ambulantní péče. "Výsledek lze úplně zhodnotit za šest až dvanáct měsíců po operaci, kdy transponovaný nerv proroste přímo do rohovky, a tím i zlepší citlivost rohovky, obranný reflex rohovky a zhojení vředu. Do doby před operací je totiž rohovka zcela necitlivá," dodal plastický chirurg Martin Knoz.

Lipovská uvedla, že ze studií vyplývá, že má metoda vynikající výsledky v následném hojení vzniklých chronických defektů. "Defekty pacienta obtěžují zakalením rohovky s omezením viděním a problémy vznikajícími z poruchy citlivosti postiženého oka. Takto operovat lze starší pacienty, dospělé i děti," řekla Lipovská. Podle ní budou lékaři s ohledem na úspěch u prvního operovaného v zákrocích pokračovat i u dalších pacientů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hejtman Vondrák: Situace s koronavirem se v kraji zhoršuje

05.12.2020 12:53 V Moravskoslezském kraji přibylo za pátek 625 lidí s koronavirem. Je to obdobný přírůstek jako v…

Počet nakažených dál roste. PES se zvýšil na 59 bodů, pak ministerstvo…

05.12.2020 11:01 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni stouplo o dva body na 59, poté ho…

V Praze přibylo v pátek 411 případů covidu

05.12.2020 10:10 V Praze přibylo v pátek 411 případů nemoci covid-19, to je o 42 víc než před týdnem, ale o skoro…

Sněmovna schválila pravidla očkování proti covidu. Bude zdarma a dobrovolné

04.12.2020 22:01 Aktualizováno Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama